Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

POŻEGNANIE

23 czerwca 2016  odbyła się akademia na pożegnanie klasy 6 SP i klas IIIa i IIIb Gimnazjum

 

 

Oto wyniki klasyfikacji końcowej za rok 2015/16 w formie graficznej.

 

 

 

12 czerwca 2016 odbył się w Zespole Szkół w Starym Pilczynie

Festyn Zdrowia. W programie było:

14.00  - Część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół

     Pokaz filmów edukacyjnych „Śmietnik w mojej głowie”

15.30  - Pokaz ratownictwa drogowego Ochotniczej Straży

            Pożarnej z Melanowa i Starego Pilczyna

16.30  - Zabawy ruchowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych

18.00  - Wspólne oglądanie meczu

20.00  - Dyskoteka Pod Gwiazdami

A ponadto:

 • Pokaz dużych baniek mydlanych
 • Malowanie twarzy
 • Skręcanie balonów
 • Dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci
 • Stoiska kulinarne
 • inne atrakcje

 

Przedsięwzięcie realizowane zostało w ramach ogólnopolskiego projektu – konkursu „Czas na zdrowie” organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska. Ideą projektu jest upowszechnianie w jak najszerszych kręgach wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej.

 

 

 

 

,, Bezpiecznie na wsi - niebezpieczne atrakcje w wakacje’’

Uczniowie klas I- III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,, Bezpiecznie na wsi - niebezpieczne atrakcje w wakacje’’ organizowanym przez KRUS już po raz szósty. Po zakończeniu etapu szkolnego najlepsze prace zostały wybrane i przekazane do placówki KRUS w Garwolinie. Na etapie powiatowym uczennica naszej szkoły, Zuzia Rusak z klasy IIa, zajęła pierwsze miejsce.
Gratulujemy sukcesu! Na zdjęciu: Zuzia Rusak oraz pozostali laureaci z poszczególnych kategorii wiekowych podczas wręczania nagród w siedzibie KRUS w Garwolinie w dn. 07.06.16r.
Mirosława Gładysz

 

Bal Gimnazjalny 14 czerwca 2016

 

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

 

Dzień Dziecka 1 czerwca 2016

- "Marsz po zdrowie"

 

Wycieczka - MAZURY 23-25 maja 2016

 

 

Wycieczka do Torunia 24-25 maja 2016

 

Uczestnicy: uczniowie klas: III, IV i V SP

Szczegóły naszego wyjazdu.
1 dzień 24.05.2016 Jura Park Solec Kujawski, Toruń.
- Wyjazd spod szkoły , przyjazd do Solca Kujawskiego - Park Jurajski: ścieżka edukacyjna, Muzeum Ziemi, Kino 5D, szaleństwo w Parku Rozrywki.
- Toruń - warsztaty piernikowe, obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu.
2 Dzień 25. 04 2016 Toruń - Stare Miasto
- Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do centrum Torunia.
- Zwiedzanie Torunia z przewodnikiem, rejs statkiem, wizyta w planetarium
- obiad i wyjazd w drogę powrotną, powrót do Pilczyna.

Organizatorzy: Jarosław Masny, Anna Błażejczyk, Alicja Krogulec.

 

Dn. 19.05.2016r. klasa IIa i IIb SP były na wycieczce w Kazimierzu Dolnym. Zwiedzanie miasta odbyło się w trakcie ,,Gry Kupieckiej’’, podczas której dzieci wykonywały zadania, które zlecili im: kupiec, rycerz, mnich, mieszczka i żebrak. Uczniowie wspaniale poradzili sobie z ich realizacją. Zwiedzając miasteczko dzieci miały okazję podziwiać panoramę miasta z Góry Trzech Krzyży, zobaczyły ruiny zamku, a na Rynku kupiły pamiątki. Niezapomnianą atrakcją okazał się rejs statkiem po Wiśle. Wycieczka bardzo pozytywnie zapisała się w pamięci uczestników.

 

 

Projekt Kulura rosyjska

 

 

Projekt "Na tropach historii"

 

XXXIII Konkurs Recytatorski

 im. Kornela Makuszyńskiego

6 maja 2016

 

KOCHAM CIĘ POLSKO”

W tym roku w naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostało uczczone piosenką, wierszem i przedstawieniem w wykonywaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Opiekę nad całością objęły p. Hanna Dębek i p. K. Kawecka. Początkiem uroczystości stało się przypomnienie wszystkim obecnym, dlaczego obchodzimy tę rocznicę. Uczniowie klasy III A gimnazjum w kilku słowach zaznaczyli znaczenie dnia, który jest ważny we współczesnej historii. W dalszej części klasy I-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum zaprezentowały przygotowany repertuar. Wiersze i piosenki mówiły jak ważna jest i była miłość do ojczyzny i wolność państwa.

Po części artystycznej głos zabrała Pani dyrektor Beata Paziewska, która podziękowała wszystkim za udział w uroczystości.

Wszystkim uczniom i wychowawcom dziękujemy za wspólne przygotowanie akademii.

 

EGZAMIN KLAS III GIMNAZJUM

18-20 kwietnia 2016

 

Strażacy w naszej szkole -

 niebezpieczeństwo wypalania traw.

8 kwietnia 2016

 

Zdrowy styl życia na start!!!

Obchody Dnia Samorządności odbyły się 6 kwietnia 2016 r. W tym dniu realizowaliśmy pierwszy etap ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Czas na zdrowie”, którego celem jest promocja zdrowego odżywiania, ekologicznej żywności i aktywności fizycznej. W szkole został powołany 10- osobowy zespół (uczniowie klasy V), który zdobył wiedzę na powyższe tematy i wypromował ją wśród społeczności szkolnej. Uczniowie biorący udział w projekcie zaprosili do współpracy całą szkołę. Wcielili się w role krasnoludków oraz Śnieżki i poprzez przedstawienie pokazali jak należy żyć, aby być zdrowym. Dzieci z klasy I, IIa, IIb i III w trakcie przedstawienia śpiewały piosenki, które były opowiadane nie tylko słowem, ale i poprzez świetną i zabawną choreografię. Uczniowie z pomocą opiekuna programu, p. Anną Błażejczyk stworzyli prezentację multimedialną, która zachęcała do zdrowego stylu życia i informowała o Nowej Piramidzie Żywienia. Okazuje się, że podstawą żywienia nie są już produkty zbożowe, ale WARZYWA I OWOCE !!! Został także obalony mit, że jajka są sprawcą wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Podczas prezentacji odbyła się także promocja ekologicznych gospodarstw oraz szkolnego Festynu Zdrowia, który odbędzie się 5 czerwca 2016 r. Wiemy, że podstawą prawidłowego funkcjonowania piramidy żywienia jest aktywność fizyczna, dlatego uczestnicy spotkania wykonali za pomocą układu tanecznego owocową sałatkę. Mogliśmy również podziwiać interesujący taniec w wykonaniu Julii Tobiasz, która swym ciałem oddała nastrój jaki towarzyszył piosence. Tego dnia przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z wychowawcami wcielili się w kucharzy i przygotowali zdrowe potrawy, które zaprezentowali na Festiwalu Przekąsek w hali na osobiście przygotowanych stoiskach. Oczywiście miała miejsce degustacja powstałych wariacji kulinarnych. Należy przyznać, że były one miłe dla oka , ale także i dla podniebienia. Ponad to gimnazjaliści uczestniczyli w turnieju „ Zdrowo i antypapierosowo”, podczas którego musieli wykazać się wiedzą na temat szkodliwego wpływu papierosów na nasze zdrowie i zawartość portfela oraz zręcznością. W tym dniu zostały rozstrzygnięte konkursy promujące zdrowe odżywianie. W konkursie plastycznym nagrody otrzymali:

 • klasy I-III : Olimpia Pytlarczyk, Rafał Ptaszyński, Kacper Luśnia, Blanka Olechowska, Aleksandra Grzeszczak.

 • Klasy IV-VI: Kornelia Błażejczyk, Julia Gietka, Aleksandra Rulak, Olga Boratyńska i Jakub Chmielak.

W konkursie na najlepszą prezentację wygrała praca wykonana przez gimnazjalistki: Sylwię Kędzior, Natalię Bednarczyk, Zuzannę Tobiasz i Annę Markowską.

Uczniowie klas II gimn. podsumowali projekt edukacyjny „Wiem, co jem”. (opiekunowie p. Aneta Bogucka i p. Aneta Hys).

Wicedyrektor, pan Mirosław Kałaska w ramach programu „Pokonaj cukrzycę!” zapoznał zebranych z problematyką cukrzycy. Uczniowie dowiedzieli się o przyczynach i objawach cukrzycy oraz jej skutkach.

Był to dzień pełen inicjatyw, które miały wspólny cel – PROMOCJĘ ZDROWGO STYLU ŻYCIA. Wszystkim dziękujemy za współpracę.

Organizator: SU , p. Anna Błażejczyk, p. Aneta Błażejczyk, p. Anna Tobiasz i p. Kinga Goliszewska

 

 

SPRAWDZIAN KLASY VI

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

5 kwietnia 2016

 

Kiermasz wielkanocny w Zespole Szkół w Starym Pilczynie w dniach 15.03-22.03 2016r.

Przygotowania do kiermaszu wielkanocnego rozpoczęły się w lutym i trwały do 22.03.2016r. W trakcie zajęć uczniowie pod opieką wychowawców świetlicy wykonywali ozdoby świąteczne tj. pisanki, elementy do stroików, stroiki, palmy wielkanocne.
Do wykonywania pisanek zastosowane zostały różnorodne materiały i techniki plastyczne m. in. Zdobienie pisanek woskiem, cekinami, malowanie jajek metodą decaupage, czy oklejanie wełną. Do wykonywania stroików i palm wykorzystane zostały m.in. naturalne materiały tj. gałązki brzozy, wierzby, kwiaty, jak również elementy wykonane z materiału, papieru sznurka. Prace wykonane były przy udziale uczniów mających godziny świetlicowe. Na kiermaszu można było zakupić również prace origami wykonane przez uczniów i opiekuna Koła Origami p. Anetę Bogucką.

 

MISTERIUM WIELKANOCNE

21 marca 2016

 

OBÓZ NARCIARSKI SZCZYRK 2016

Pierwsze dni marca to czas gdy klasy Ia i IIa uczestniczyły w szkoleniu narciarskim w Szczyrku. To już trzeci rok gdy uczniowie klas sportowych z naszej szkoły mieli możliwość poznania tej pasjonującej dyscypliny. Od 29.02 do 05.03 uczniowie stawiali pierwsze i drugie kroki na stokach narciarskich. Rozpoczęli od „Krasnala” , zakończyli na „Golgocie” . W międzyczasie poznali „Halę Pośrednią , „Małe Skrzyczne”, „Skrzyczne” i łączące je trasy. Początkowo towarzyszył temu duży stres. Nauka od podstaw nie była łatwa , a każdy kolejny dzień to nowe wyzwania. Największy popłoch wzbudziły orczyki. Ale nawet je udało się okiełznać . Wyjazd urozmaiciły zajęcia dające możliwość spędzania czasu wolnego w odmienny sposób : bilard, Xbox, piłkarzyki , tenis stołowy, „kulig na kołach”, wieczór w bacówce, odwiedziny w sanktuarium na Jasnej Górze. Strzałem w dziesiątkę okazał się konkurs porządku i czystości. Dzięki niemu po powrocie - Tylko! 8 przedmiotów zostało odesłanych z pensjonatu Aldian a pakowanie i porządkowanie kończące obóz, (z małym wyjątkiem), poszło szybko i sprawnie. Z relacji nauczycieli z innych szkół wynika że często pokoje wyglądają jak po przejściu tornada, a pakowanie przed wyjazdem to licytacja „które czyje”. Chcemy zakomunikować że na dzień dzisiejszy 50% uczniów w wieku gimnazjalnym z Gminy Łaskarzew nauczyło się jazdy na nartach. Dziękujemy za to naszym nauczycielom wychowania fizycznego, Dyrekcji Szkoły, Panu Wójtowi, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, firmom prywatnym: Acord, Fabio i Baldacini oraz mieszkańcom gminy i miasta Łaskarzew. Dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu finansowemu każdy uczeń mógł wyjechać na to szkolenie i przeżyć niezapomniane chwile. Uczniowie i wychowawcy klasy Ia i IIa.

 

5 lutego 2016

Wizyta wicemarszałek Senatu RP Marii Koc

w Gminie Łaskarzew i ZS w Starym Pilczynie

 

„Spotkanie na Olimpie” - czyli czytanie w szkole wieczorową porą.

Dnia 8 lutego 2016 roku Zeus (p. Anna Błażejczyk) zwołał bogów (uczniowie klasy V), boginie (p. Katarzyna Kawecka i p. Aneta Błażejczyk) oraz nimfy (Anielka i Kinga z klasy II b) na wieczorną ucztę, która odbyła się w szkole. Najpierw Zeus powitał gości i przypomniał porządek oraz tradycje spotkań na Olimpie. Następnie wszyscy przystąpili do uczty, na której oprócz pizzy nie zabrakło pokarmu bogów, czyli ambrozji w postaci zdrowej sałatki owocowej i nektaru (owocowe soki) o niewysłowionym zapachu. Gdy już wszyscy mieli do syta jadła i napoju, bogowie otoczeni orszakiem boginek i nimf wiedli wymyślne tańce. Wtem ucichła muzyka, bowiem goście z okazji urodzin Zeusa wręczyli mu tort. Uradowało się serce Najwyższego w milczeniu szczęśliwym. W końcu przyszedł czas na wypełnienie zadań. Bogowie utworzyli grupy, głośno przeczytali wybrane mity i przygotowali ich inscenizacje, które zaprezentowali przed Zeusem i boginiami. Brawom nie było końca. A gdy już rydwan słońca przejechał oznaczony bieg dzienny, wszyscy udali się na spoczynek. Ułożyli się na łożach z kości słoniowej (materace i karimaty) i oglądali film „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” rozkoszując się gorącym popcornem. Nazajutrz pogrążonych we śnie obudziła Eos – bogini jutrzenki. Bogowie zjedli śniadanie i zjednoczyli się przy wspólnych grach i zabawach. Około godziny 11.00 rozeszli się do domów. To była udana uczta – Zeus już obmyśla kolejną.

 

30 stycznia 2016

 ZABAWA CHOINKOWA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

 

Działań profilaktycznych ciąg dalszy….

 

Dnia 26.01.2016 roku odbyło się spotkanie profilaktyczne rodziców uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej z mł. asp. p. Danutą Kalinowską z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

W trakcie spotkania rodzice uczniów zostali zapoznani z zagrożeniami związanymi z zażywaniem substancji uzależniających. Ponadto  mł. asp. p. Danuta Kalinowska uświadomiła rodzicom ich rolę w zakresie kształtowania odpowiednich norm, zasad, wpajania wartości swoim dzieciom w celu uniknięcia pułapek współczesnego świata, w tym uzależnienia.

Spotkanie zorganizowane zostało przez psychologa szkolnego, p. Annę Wojdę.

 

Koniec I semestru roku szkolnego 2015/2016

 

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami klasyfikacji i frekwencją w poszczególnych klasach szkoły podstawowej i gimnazjum.

klasyfikacja SP

klasyfikacja gimnazjum

 

ZUCHOWA ZBIÓRKA NOCNA

W dniach 22 – 23. 01. 2016 r. zuchy z 23 GZ ze Starego Pilczyna wraz z drużynową dh Mileną Balcerzak-Węgrzyn oraz dh Kingą Goliszewską spotkały się podczas kolejnej już zbiórki nocnej, z zaprzyjaźnioną 22 GZ w Zespole Szkół nr 1 w Łaskarzewie. Celem spotkania było zdobycie sprawności ratownika medycznego. Zuchy uczyły się, jak udzielać pierwszej pomocy i ratować ludzkie życie. Na fantomach ćwiczyły resuscytację oraz jak zachować się w sytuacji, gdy na swej drodze spotkają osobę potrzebującą pomocy. Poprzez słowa piosenki poznały numery telefonów alarmowych. Zuchy uczyły się wzywać pogotowie i poprawnie informować co się stało. To bardzo ważne! Z entuzjazmem i zaangażowaniem wykonywały kolejne zadania. Podczas świecowiska usłyszały gawędę o małym dzielnym Janku. Chłopiec uratował życie swojemu dziadkowi dzięki temu, że potrafił udzielać pierwszej pomocy. Nie obyło się również bez wspólnych gier i zabaw, podczas których nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie.
Na koniec odbył się apel, podczas którego zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz małe słodkie „co nieco”.
Dziękujemy dh Ewie, dh Elizie oraz dh Uli za miłe i ciepłe przyjęcie nas w swoich progach. Liczymy na dalszą współpracę.

 

 

W dniu 20 stycznia do szkoły i przedszkola zawitał cyrk „Heca”. Bohaterami spektaklu byli, nie tylko, ludzie, ale również i zwierzęta. Dzieciaki bawiły się świetnie kiedy mogły podziwiać umiejętności akrobatyczne artystów na malutkim rowerku, pokaz żonglerski oraz wiele innych pokazów. Dzieci nie tylko były widzami. Próbowały swoich talentów cyrkowych włączając się w czynne zabawy, do których zachęcali artyści. Najbardziej zapierającą dech w piersiach chwilą, było pojawienie się artysty z wężem. Za swój występ artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami. Dzieci zobaczyły, jak ogromnej sprawności wymaga praca artystów cyrkowych, jak wspaniałymi są też sportowcami. Tego dnia było mnóstwo śmiechu i zabawy.

 

 

MIERZYMY WYSOKO!!!

My też wzięliśmy udział w 24 Finale

Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

10 stycznia 2016r. przyboczne z 23 GZ ,,Łowcy skarbów”: Natalia Malinowska, Karolina Kander, Sylwia Kaczkowska wraz z opiekunami dh Mileną Balcerzak – Węgrzyn i dh Kingą Goliszewską wzięły udział w zbiórce pieniędzy na WOŚP. Mimo mrozu i niezbyt sprzyjających warunków pogodowych udało się im wytrwać. W szybkim tempie puszki zapełniały się pieniędzmi, serduszek wciąż ubywało. Widać, że Polacy potrafią się dzielić z innymi. Mamy nadzieję, że i w tym roku padnie rekord zbiórki. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przyłączyli się do tej akcji. To dzięki Wam zostaną zakupione urządzenia medyczne dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

Zebraliśmy razem 1938zł

DZIĘKUJEMY !

 

XV Indywidualne Mistrzostwa Gminy Łaskarzew w tenisie stołowym o Puchar Wójta

Zawody rozegrano 09-10 stycznia 2016r. w sali sportowej Zespołu Szkół w Starym Pilczynie w następujących kategoriach:

 •  dzieci (dziewczynki i chłopcy z klas I-IV Szkół Podstawowych)

 •  młodzik (dziewczynki i chłopcy z klas V-VI Szkół Podstawowych)

 •  gimnazjalista (dziewczynki i chłopcy z klas I-III Gimnazjum)

 •  open (mężczyźni i kobiety bez ograniczeń wieku).

Czytaj więcej: Komunikat - klasyfikacja

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje".

Na przełomie listopada i grudnia odbyła się akcja „Słodki Mikołaj”, która miała na celu uwrażliwienie
uczniów na biedę i wpojenie im nawyku dzielenia się z drugim człowiekiem. Z zebranych słodyczy
zostało zrobionych 15 paczek świątecznych dla dzieci będących w trudnej sytuacji materialnej. Akcja
została wsparta również pieniążkami pozyskanymi ze sprzedaży ciast. Dziękujemy uczniom i rodzicom
za ofiarowane artykuły spożywcze.

Organizator: p. Anna Błażejczyk, p. Regina Grudzień, p. Anna Tobiasz i p. Katarzyna Kawecka.

 

„Bądź drzwiami, nade wszystko drzwiami,
które można otworzyć na oścież ...”


Dnia 22 grudnia 2015 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie przygotowane przez klasę V, które miało przybliżyć nam sens obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Główną bohaterką była reporterka, która spotkanym na na ulicy przechodniom zadawała pytanie „Czym dla nich jest Boże Narodzenie?” Ludzie rzuceni w wir pracy i zakupów w ogóle nie wiedzieli, że są święta albo ograniczyły je do prezentów i czasu wolnego. Dopiero napotkane dziecko stwierdziło, że święta to czas, gdy Jezus przychodzi do naszych serc i domów, rodzi się w nas , a żebyśmy o tym nie zapomnieli śpiewamy kolędy. Jest to czas, gdy wychodzimy samotni z ciemności i otwieramy się na innych. Pamiętajmy, że Boże Narodzenie jest zawsze:
• ilekroć uśmiechamy się do brata i wyciągamy do niego rękę;
• zawsze, kiedy rozdajemy nadzieję i niesiemy pomoc zniechęconym oraz słabym;
• zawsze, ilekroć milkniemy, by wysłuchać innych.
Na scenie oprócz współczesnych przechodniów pojawiły się postacie z czasów narodzin Jezusa: Maria, Józef, Pastuszkowie, Trzej Królowie i Aniołowie. Podczas przedstawienia rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu szkolnego chóru, opiekun p. Hanna  Dębek oraz klasy II b, opiekun p. Elżbieta Kusak. Na zakończenie uczniowie życzyli zebranym, by nie byli jedynie niemymi przechodniami, aby odkryli w drugim człowieku obecność Chrystusa oraz, aby były to również Nasze narodziny – narodziny nowego człowieka. Pani Dyrektor, Beata Paziewska również złożyła wszystkim świąteczne życzenia i podzieliła się z uczniami opłatkiem. Tego dnia odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu na ozdobę bożonarodzeniowa, organizowanego przez wychowawców świetlicy. Nagrodzeni otrzymali dyplomy i  upominki.

Organizator: p. Anna Błażejczyk, p. Kinga Goliszewska.

 

 

IV PARAFIALNY PRZEGLĄD

KOLĘD I PASTORAŁEK

 

organizatorzy:

 

PARAFIA RZYMSKO – KATOLICKA W ŁASKARZEWIE,

ZESPÓŁ SZKÓŁ W STARYM PILCZYNIE

 

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

„Kolory tęczowe w bombkach­latarenkach,
Choinka w koralach, strojna jak panienka”.


Dnia 14 grudnia 2015 roku klasa V wraz z wychowawcą, p. Anna Błażejczyk wzięła udział w Bożonarodzeniowych Warsztatach Rękodzieła zorganizowanych przez p. Agnieszkę Baran , dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Pilczynie. Dzieci pod bacznym okiem instruktorki, p. Anny Kicman zdobiły gliniane ptaszki. Okazało się, że wcale nie jest to taka łatwa praca. Należało wykazać się cierpliwością, dokładnością i pomysłowością. Po skończonej pracy uczestnicy zajęć zabrali ozdoby do domu, aby zawiesić je na choince.
Serdeczne podziękowania dla p. Agnieszki Baran za zaproszenie nas na fantastyczne warsztaty.

 

Spotkanie z policjantem

Dnia 7.12.2015 roku odbyło się spotkanie profilaktyczne uczniów gimnazjum z mł. asp. p. Danutą Kalinowską z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

W trakcie spotkania uczniowie klas IIIA, III B, IIA, II B, IA, I B zostali zapoznani z zagrożeniami związanymi z zażywaniem substancji uzależniających, a także obejrzeli film dotyczący powyższej tematyki.

Ponadto sier. szt. p. Karol Cieślak nakreślił uczniom zadania psa policyjnego, który także tego dnia był obecny w naszej szkole.

Spotkanie zorganizowane zostało przez psychologa szkolnego, p. Annę Wojdę.

 

 

Dzień wolontariatu

W dniu 7 grudnia 2015 po raz kolejny w naszej szkole została przeprowadzona akcja z okazji „Dnia wolontariatu” . Uczniowie klasy II gimnazjum pod opieką p. K. Kaweckiej zbierali fundusze na „Słodką Paczkę” organizowaną przez szkolne koło PCK pod opieką p. R. Grudzień.

 

 

WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU

 

Dnia 4 grudnia 2015 roku przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej powitała Pani Zima w asyście Śnieżynek, które odczytały list od Świętego Mikołaja. W liście podziękował  dzieciom za liczne serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami.  Uczestnicy dowiedzieli się, że Święty Mikołaj ma mnóstwo kłopotów, a jego choinka nie ma łańcucha. Oczywiście dzieci postanowiły pomóc i wybrały się w daleką podroż do Laponii. Najpierw ciepło się ubrały, wsiadły do samolotu i poleciały  do śnieżnej krainy. Na miejscu okazało się, że jest bardzo zimno, toteż przeprowadziły rozgrzewkę i pojechały pociągiem do domku Mikołaja. Tam zmartwione Śnieżynki poprosiły dzieci o pomoc w pakowaniu prezentów. Po ciężkiej pracy zgromadzeni wykonali radosny taniec i  zabrali się do robienia pięknych łańcuchów, którymi ozdobili mikołajową choinkę. W końcu przyszedł czas na spotkanie z Mikołajem. Gość pojawił się w otoczeniu elfów. Bardzo podobała mu się choinka oraz praca uczniów i przedszkolaków. Jednak brakowało jeszcze na drzewku zapalonych lampeczek. Tym razem z pomocą przybył wicedyrektor, pan Mirosław Kałaska, który sprawił, że choinka rozbłysła kolorowymi światełkami. Na zakończenie Mikołaj zadał dzieciom kilka pytań i wręczył poszczególnym grupom i klasom prezenty oraz cukierki.

Serdeczne podziękowania dla wychowawców przedszkola, szkoły podstawowej za pomoc w wykonaniu serduszek, p. Annie Pawelec za pomoc w doborze zabaw, a p. Jarosławowi Masnemu i kl. IV za integracyjny taniec.

Organizator: p. Anna Błażejczyk

 

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

 

„5 złotych minut ratujących życie”

 

Dnia 3 grudnia 2015 r. uczniowie klasy IV, V, VI i I a gimnazjum uczestniczyli w koncercie pod hasłem „5 złotych minut ratujących życie”, który odbył się w Hali Widowiskowej Torwaru. Koncert od wielu lat organizowany jest przez Fundację Prometeusz, która zajmuje się propagowaniem i nauczaniem udzielania pierwszej pomocy. Jak co roku na scenie pojawiły się wyśmienite gwiazdy: Sound*n * Grace, Sarsa, Monika Lewczuk, Najlepszy Przekaz W Mieście oraz Pamela Stone. Artyści świetnie bawili publiczność, zachęcali do wspólnego śpiewu i namawiali do realizowania marzeń nawet tych najśmielszych, dając  siebie za przykład, że jeżeli czegoś się bardzo pragnie i sumiennie dąży się do wyznaczonego celu, to nie ma takiej siły, żeby się nie udało. Oczywiście nie mogło zabraknąć  nauki udzielania pierwszej pomocy. Następnie Maciej Pol zabrał nas w świat magii. Natomiast szalony zespół taneczny Zumba sprawił, że nawet ci nieśmiali poderwali się z krzeseł i spróbowali swych sił w tańcu. Na koniec na scenie pojawił się Mikołaj, który w prezencie ofiarował dzieciom laser show. Po wspaniałym koncercie uczniowie odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza, Stare Miasto, spacerowali Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem podziwiając świąteczne ozdoby.

Organizator: p. Anna Błażejczyk

Opiekunowie: p. Agnieszka Węgier, p. Kinga Goliszewska.

 

 

„Opowieści z Narnii”

 

Dnia 7 grudnia 2015 r. uczniowie klasy IV i V obejrzeli w CsiK w Garwolinie przedstawienie pt.: „Opowieści z Narnii”. Sztuka otworzyła wrota do świata nieskrępowanej wyobraźni widza. Uczniowie poznali wagę spraw najprostszych – siłę rodzinnych więzi, wierności i poczucia odpowiedzialności. Historia została opowiedziana w nowy, zaskakujący sposób, co spotkało się z żywą reakcją widowni. W prezentowanej przez Teatr Współczesny w Krakowie adaptacji, piosenki przenoszą w zaczarowany świat wszystkich uczestników baśniowej podróży, w której oczywiście dobro zwycięża zło.

Organizator: p. Anna Błażejczyk

Opiekun: p. Aneta Błażejczyk.

 

 

 SPOTKANIE Z EWĄ CHOTOMSKĄ

 

2 grudnia 2015r. uczniowie klasy I, II a, II b i III szkoły podstawowej spotkali się z Ewą Chotomską – autorką książek i piosenek dla dzieci i założycielką dziecięcego zespołu Fasolki, który w tym roku obchodzi 30 lecie istnienia.

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Dzieci śpiewały piosenki autorstwa pani Ewy Chotomskiej m. in. „Szczotka, pasta, kubek ciepła woda…” , „Fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego…”, słuchały czytanych przez pisarkę wierszy oraz chętnie odpowiadały na zadawane pytania.

Po spotkaniu można było zakupić książki Pani Ewy z autografem i piękną dedykacją.

Spotkanie uczniów  zostało zorganizowane przez  Gminną Biblioteką Publiczną w Nowym Pilczynie.

 

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”

Dnia 25 listopada 2015 r. uczniowie szkoły podstawowej bawili się na dyskotece andrzejkowej. Miedzy pląsami poszczególne klasy przenosiły się w świat magicznych przepowiedni. Oczywiście wróżby przygotowane przez klasę VI były pomyślne i dostarczyły dużo śmiechu.

Organizator: p. Anna Błażejczyk i p. Agnieszka Węgier oraz wychowawcy klas.

 

 

Trzymaj formę

W ramach realizowanej w naszej szkole edukacji prozdrowotnej odbyły się kolejne zajęcia z tego cyklu. Lekcję pt. „Trzymaj formę!” poprowadziła Paulina Kałaska- studentka III roku dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Projekt ten promowany jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Warszawie. Ma on na celu zapoznanie dzieci i młodzież z zasadami prawidłowego odżywiania oraz zachęcenie ich do regularnej aktywności fizycznej. W zajęciach uczestniczyli niemalże wszyscy uczniowie szkoły podstawowej. W czasie 45-minutowych pogadanek prowadząca w sposób przystępny przedstawiła najważniejsze zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia. Najwięcej uwagi poświęciła tematowi zbilansowanej diety. Uczniowie dowiedzieli się m. in. jak wygląda piramida zdrowego żywienia, czym są kcal oraz w jaki sposób prawidłowo czytać etykiety produktów. Zajęcia przebiegały w sympatycznej atmosferze. Prowadzącej udało się połączyć omawianie ważnych zagadnień z elementami humorystycznymi, co spotkało się z zainteresowaniem oraz entuzjastycznymi reakcjami ze strony uczniów. Aktywność uczestników oraz liczne zadawane przez nich pytania pokazały, że te zagadnienia nie są najmłodszym obojętne oraz wskazały na zasadność prowadzenia tego typu edukacji w szkołach. Sądząc po uśmiechach naszych podopiecznych zajęcia zdecydowanie zaliczamy do udanych i mamy nadzieję, że były one skuteczną zachętą do „trzymania formy”.

 

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

Przedstawienie teatralne na spotkaniu z rodzicami

19 listopada2015

 

Spotkanie z policjantem

12 listopada 2015r. odbyło się spotkanie uczniów klas I, II a, II b, III, i IV szkoły podstawowej z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego w Garwolinie.

Pan policjant rozmawiał z uczniami klas I, II, III i IV na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Zwrócił uwagę na zachowanie bezpieczeństwa i ostrożności podczas drogi do i ze szkoły, przy przechodzeniu przez jezdnię. Szczegółowo została omówiona kwestia dotycząca widoczności pieszego wieczorem, którą w największym stopniu zapewniają odblaski  zakładane na odzież wierzchnią.

W klasie IV pan policjant rozmawiał z uczniami o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze rowerem. Uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat przeżytych wydarzeń, zadawali pytania, na które pan policjant chętnie odpowiadał.

 

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

Święto Niepodległości 2015

 

Jak chleba kęs,

   Jak człowieka bycie,

Tak świat ma sens

   I ma sens życie.

Jan Paweł II

 Dnia 10 listopada 2015r w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia środowiskowa z okazji Święta Niepodległości. Na uroczystości obecni byli: Wójt Gminy Łaskarzew pan Marian Janisiewicz, Proboszcz Parafii Łaskarzew ks. Edmund Szarek, Radny Powiatu  Garwolin pan Marek Ziędalski, Przewodniczący Rady Gminy Łaskarzew , sołtys wsi Kacprówek pan Jerzego Błachnio, księgowa GZEAS w Łaskarzewie pani Krystyna Krzemińska, pani Elżbieta Jaworska, Sołtys wsi Melanów pani Anna Zackiewicz, Sołtys wsi Nowy Pilczyn pan Zbigniew Jasiński, pani Justyna Gietka wraz z radą rodziców Szkoły Podstawowej, pani Edyta Metera wraz z radą rodziców Gimnazjum, pani Karolina Kusak wraz z radą rodziców Przedszkola, Rodzice i społeczność lokalna, mieszkańcy gminy Łaskarzew, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Zebranych na sali gimnastycznej powitała pani dyrektor Beata Paziewska,

Dziś - chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. Marszałek Józef Piłsudski mówił tak:

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

Czując odpowiedzialność, za przyszłe, młode pokolenia, czynimy starania, by pamięć i wdzięczność, za krew oddaną za naszą wolność i niepodległość naszej Ojczyzny nigdy nie umarła.

Rocznica odzyskania niepodległości stanowi niewątpliwą okazję do tego, by zastanowić się nad znaczeniem patriotyzmu w naszym życiu. Dlatego cieszymy się bardzo ze skorzystali Państwo z naszego zaproszenia i zaszczycili nas swoja obecnością abyśmy razem mogli uczcić ten wyjątkowy dzień.

Przewodnią myślą uroczystości były słowa Jana Pawła II. Miały odzwierciedlić sens ludzkiego życia. Pokolenia, które oddały życie za wolność naszego kraju, dały nam przykład jak mamy pielęgnować miłość do ojczyzny i że życie każdego z nas ma sens w budowaniu przyszłości. Bez przeszłości nie ma przyszłości.

 W nastrój i podniosłość spotkania wprowadziła wszystkich scenografia. Las z mogiłą, harcerze przy ognisku, matka żegnająca syna odchodzącego na wojnę, a potem opłakująca jego śmierć. Ojciec, który pisze list do dzieci - wszystko to wywołało wzruszenie u obecnych.

W dekoracji pojawiły się gołębie, jako symbol wolności, białe i czerwone balony, symbol Polskości.

W czasie akademii zabrzmiały pieśni: Rota, Ojczyzna, I Brygada, Piechota, Serce w plecaku, Pierwsza Kadrowa, Niepodległa Niepokorna, Płynie Wisła płynie, Biały Krzyż, Wojenko Wojenko i inne pieśni, do śpiewania których włączali się wszyscy zgromadzeni. Uroczyście w obecności sztandaru szkoły został wykonany Hymn Polski.

Uroczysta akademia zakończyła się przesłaniem do wszystkich ludzi, żeby pamiętali, iż naród który nie zna swojej historii umiera. Wiele osób chwaliło ideę takich spotkań jako kultywowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych.

Uroczystość przygotowali nauczyciele: Hanna Dębek, Aneta Hys, Ewa Szwed, Grażyna Rybicka, Regina Grudzień. Harcerzy przygotowała pani Milena Balcerzak – Węgrzyn, taniec kl. III do piosenki „Płynie Wisła” przygotowała pani Alicja Krogulec. Gościnnie w akademii wystąpiła absolwentka naszej szkoły Magdalena Jarzyna. W akademii wystąpili uczniowie  kl. III gimnazjum, a swoim śpiewem uświetniał uroczystość chór gimnazjum. Mateusz Skoczylas przygrywał na pianinie. Wystąpili także uczniowie szkoły podstawowej: Kacper i Julia Gietka, a na werblach grał Fryderyk Węgrzyn.

Wszystkim przybyłym na uroczystość dziękujemy – organizatorzy.

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

Śniadanie Daje Moc

Dnia 10 listopada 2015r. uczniowie klas IV­VI szkoły podstawowej wraz z opiekunem SU p. Anna Błażejczyk, zorganizowali śniadanie, które przygotowali z własnych produktów. Każdy przyniósł co mógł i w ten sposób zgromadziliśmy zdrową żywność, z której uczniowie według uznania komponowali własne wariacje kulinarne. Na początku spotkania dzieci zostały zapoznane z prezentacją „Stawiam na śniadanie”, która mówiła o tym, dlaczego śniadanie jest takie ważne. Następnie dowiedzieli się jak należy zachować się przy stole. Na lekcji przyrody wypełnili ankiety dotyczące odżywiania. Celem programu było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. W śniadaniu towarzyszyli uczniom również nauczyciele: p. dyrektor Beata Paziewska, p. Aneta Błażejczyk i p. Katarzyna Kawecka. W ramach akcji propagującej zdrowe odżywianie zostały przeprowadzone konkursy: w szkole podstawowej plastyczny a w gimnazjum na prezentację multimedialną. Rozwiązanie konkursu odbędzie się w marcu.
Serdeczne podziękowania dla rodziców za zakup żywności, bez której śniadanie nie mogłoby się odbyć.
Organizator: Anna Błażejczyk

 

Turniej piłki siatkowej dziewcząt o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Starym Pilczynie.

    Dziewiątego listopada na hali sportowej w Dąbrowie odbył się turniej piłki siatkowej dziewcząt o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Starym Pilczynie. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Do rozgrywek zaprosiłyśmy drużyny z Sobolewa, 1 Łaskarzew i 2 Łaskarzew. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. Mecze były emocjonujące a walka o miejsca trwała do ostatnich chwil. O klasyfikacji końcowej ostatecznie zadecydowały „małe punkty”. Wszystkie drużyny otrzymały z rąk pani dyrektor Beaty Paziewskiej pamiątkowe puchary.

Klasyfikacja końcowa:

 • I miejsce- Stary Pilczyn I – op. Jolanta Paziewska, Beata Wójcik

 • II miejsce- Sobolew – op. Maciej Zadrożny

 • III miejsce- Stary Pilczyn II – op. Beata Wójcik, Jolanta Paziewska

 • IV miejsce- 2 Łaskarzew – op. Jarosław Blachowicz

 • V miejsce- 1Łaskarzew – op. Beata Proczek

 Sędziowie: Sławomir Tudek, Armin Tomala

 

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

Ślubowanie klasy I

  Dnia 4 listopada 2015r. w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbyła się uroczystość Ślubowania i Pasowania dzieci z klasy I na uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej. Za uroczystość odpowiedzialny był wychowawca klasy I Pani Milena Balcerzak – Węgrzyn. Akademię poprowadzili uczniowie z klasy IV.  Na początku powitano zaproszonych gości, Panią Hannę Cichecką - Sekretarz Gminy Łaskarzew, Panią Beatę Paziewską - Dyrektor Zespołu Szkół w Starym Pilczynie, Pana Mirosława Kałaskę - Wicedyrektora Zespołu Szkół w Starym Pilczynie, nauczycieli, pracowników szkoły, Radę Rodziców, rodziców, dziadków i uczniów.

  Następnie wszyscy obecni przenieśli się do Królestwa Szkołolandii, gdzie panował Król Ołówkos wraz z małżonką. Król i królowa razem ze swoimi gwardzistami sprawdzili umiejętności pierwszoklasistów. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie,  wokalne i taneczne, wyciskając niejedną łezkę z oczu rodziców. Po części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. Po złożeniu Ślubowania Pani dyrektor Beata Paziewska dokonała symbolicznego Pasowania na ucznia wypowiadając słowa: ,,Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej” i dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów. Po pasowaniu każdy uczeń otrzymał prezenty z rąk Pani sekretarz Hanny Cicheckiej, Pana wicedyrektora Mirosława Kałaski oraz Pani przewodniczącej Rady rodziców klasy I Renaty Kondej. Na koniec była też miła niespodzianka dla rodziców. List  od dzieci,  z wieloma prośbami  oraz złożenie Ślubowania przez rodziców. W miłej atmosferze życzenia dzieciom złożyli Pani sekretarz i Pani dyrektor, zgodnie twierdząc, że uczniowie klasy I są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Miłe słowa oraz prezenty przekazali uczniom klasy I  przedstawicie Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej. Następnie była chwila na pamiątkowe zdjęcia z wychowawcą, zaproszonymi gośćmi oraz rodzicami. Rodzice przygotowali też ,,słodkie” przyjęcie w sali lekcyjnej. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

Uczniowie z klasy I wraz z wychowawcą dziękują Wszystkim za obecność, wsparcie w tym ważnym dla nas dniu oraz otrzymane prezenty.

Serdecznie dziękujemy!

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

Kolorowy dzień w ZS w Starym Pilczynie

 

Turniej Piłki nożnej o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Starym Pilczynie

 

Sprzątanie grobów w Melanowie

  Tradycją 23 Gromady zuchowej ,,Łowcy skarbów” stało się od kilku lat sprzątanie grobów  w Melanowie. Pod koniec października zuchy  pod okiem opiekuna dh Mileny Balcerzak-Węgrzyn uprzątnęły groby. Pracy było dużo: trzeba było wyzbierać opadłe liście, wyrwać chwasty i wkopać krzyże. Zuchy, bez najmniejszego problemu  zrobiły idealny porządek. Na koniec zostały zapalone znicze i odmówiona modlitwa. W ten sposób została uczczona pamięć o poległych.

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

  We wtorek 20 października zuchy z 23 GZ ,,Łowcy skarbów” wraz z opiekunami dh Mileną Balcerzak-Węgrzyn oraz dh Grażyną Rybicką bawiły się razem na  Święcie  Pieczonego Ziemniaka. Na placu przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Pilczynie wysłuchały gawędy – krótkiej bajki o ziemniaku oraz bawiły się w różne zabawy zuchowe. Nie zabrakło pieczonych kiełbasek i ziemniaczków. Można było wygrzać się przy ognisku, ponieważ pogoda nie była zbyt sprzyjająca. Mimo to dzieci świetnie się bawiły, bo to w końcu ZUCHY.    

 

22 października 2015 w Zespole szkół w Starym Pilczynie miały miejsce dwa ważne wydarzenia:

Dzień Papieski 2015

Dnia 22.10.2015r. w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony Papieżowi - Polakowi. Tegoroczny Dzień Papieski, któremu przyświecało hasło: ,,Święty Jan Paweł II - Patron Rodziny", miał przypomnieć nam, jak wiele uwagi i troski Papież wkładał w nauczanie o rodzinie. Uczniowie szkoły podstawowej wcielając się w sceniczne role młodych, współczesnych ludzi chcieli uzmysłowić nam, że dzisiejszy świat zapomina o tej wspaniałej wspólnocie, którą jest rodzina. Za świętym Janem Pawłem II powtarzali słowa o jej nieprzemijającej wartości, o potrzebie dzielenia się z bliskimi swoimi problemami i radościami. Młodzi aktorzy w krótkich scenkach przedstawili największe zagrożenia dla szczęścia dzisiejszych rodzin. Na koniec młodzież wspólnie poprosiła Ojca świętego o wstawiennictwo i modlitwę, której tak bardzo nam dziś potrzeba.     Akademia została przygotowana przez p. Agnieszkę  Dźwigałowską i p. Agnieszkę Węgier. Chór występował pod opieką p. Hanny Dębek.   (tekst A. Węgier)

Pasowanie na ucznia gimnazjum

22 października uczniowie klasy  I a i I b gimnazjum brali udział w uroczystym akcie pasowania na ucznia. Uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem, a jej najważniejszym punktem było ślubowanie. Przygotowani przez wychowawczynie, p. Annę Tobiasz i p. Elżbietę Gałązkę uczniowie ślubowali na sztandar szkoły z dumą reprezentować Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Starym Pilczynie i nie sprzeniewierzyć się wartościom respektowanym  w placówce.

Z rąk p. dyrektor Beaty Paziewskiej odbierali akty pasowania, a przedstawicielki komitetów rodzicielskich obydwu klas – p. A Kalbarczyk i p.    Pietryka wręczały uczniom pamiątkowe długopisy.

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

Dyskoteka integracyjna klas 1-3 gimnazjum

Tego samego dnia, 22 X w godzinach 17 – 21, uczniowie wszystkich klas gimnazjum bawili się podczas dyskoteki integracyjnej. Koleżanki i koledzy klas drugich wraz z wychowawczyniami: p. Anetą Bogucką i p. Beatą Wójcik przygotowali zestaw zabaw – konkurencji dla pierwszoklasistów. Podczas ,,zawodów” uczniowie klasy Ia i Ib byli gorąco dopingowani przez starszych kolegów i swoje wychowawczynie: p. Elżbietę Gałązkę i p. Annę Tobiasz.

Nie lada wyczynem było zjedzenie bez ,,kwaśnej minki” kawałka cytryny, czy też zatańczenie tanga z trudną w prowadzeniu partnerką, jaką okazała się szczotka do zamiatania. Pierwszaki musiały wykazać się kondycją sportową podczas wykonywania ,, pajacyków”. Duch zdrowej konkurencji nie gasł w trakcie innych zadań. Obie klasy pierwsze uzyskały remisowy wynik. Na koniec ,,otrzęsin” uczniowie zostali obdarowani bransoletkami wykonanymi przez klasy IIa i IIb.

A potem był już tylko taniec i towarzyskie rozmowy. Zabawa była udana.

 

 

Dyskoteka integracyjna klas 1-6 szkoły podstawowej

21 października odbyła się w naszej szkole zabawa integracyjna uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej. Uczniowie mieli okazję  poznać się lepiej i potańczyć. W czasie dyskoteki miały też miejsce "otrzęsiny" uczniów klasy IV przygotowane przez klasę V. Impreza zorganizowana przez Samorząd Szkoły Podstawowej pod przewodnictwem p. Anny Błażejczyk

 

 

Prawybory do Parlamentu 2015 rok.

Uczniowie gimnazjum w dniu 19 października wzięli udział w wyborach do Parlamentu Rzeczpospolitej. W wyborach wzięło udział 140 gimnazjalistów.
Młodzież głosowała na 14 komitetów wyborczych. Prawybory wygrała partia na którą oddano 37% głosów a w następnej kolejności głosowano partię, który osiągnęła wynik 17%.

Wybory przygotowali uczniowie działający w Szkolnym Klubie Europejskim z
opiekunem Katarzyną Kawecką.

 

„Dla tych co kształcą serca i umysły nasze”.

 

Dzień Edukacji Narodowej uczciliśmy 13 października 2015 r. Na akademii  miło było nam powitać  sekretarz gminy, Panią Hannę Cichecką, rodziców oraz bohaterów tego dnia: Panią Dyrektor Beatę Paziewską, nauczycieli, pracowników obsługi oraz wszystkich tych, którzy już odpoczywają na zasłużonej emeryturze. Część artystyczną rozpoczęliśmy od przedstawienia klasy V, która z humorem opowiadała o życiu szkoły i nie zawsze mądrych przemyśleniach uczniów. Słowo mówione przeplatały piosenki w wykonaniu szkolnego chóru. Następnie gimnazjalistki recytowały nastrojowe i bardzo wymowne wiersze. Dziękowały za zasiewanie w sercach i umysłach naszych piękna, dobra oraz wiedzy. Życzyły, by  zasiane słowa trafiły na podatny grunt ludzkich umysłów, bo:

„... Ziarno, gdy dobre, nie pójdzie na marne,

(…) Nie na tym, to wzejdzie na innym zagonie.

Choć trochę nadziobią je wrony i kruki,

Plon zbiorą, choć nie oni, to ich prawnuki...”

Słowa podziękowania skierowaliśmy również do pracowników obsługi oraz emerytów.  Bohaterom uroczystości życzyliśmy wytrwałości, uśmiechów na twarzy a przede wszystkim zdrowia, które jest dla człowieka największą wartością. A żeby nasze życzenia nie były gołosłowne wręczyliśmy pracownikom szkoły JABŁKA – symbol zdrowia, życia i miłości. Owoc przyozdobiliśmy zieloną kokardą, do której przyczepiona była karteczka z receptą  „ Kto  jabłko na na wieczór zjada ze smakiem, swego lekarza uczyni biedakiem”.

Do życzeń dołączyli się również rodzice, którzy na ręce Pani Dyrektor złożyli kwiaty i kosz pełen słodkości.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, Beata Paziewska, która jeszcze raz serdecznie powitała wszystkich przybyłych na  uroczystość. Podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii  oraz wręczyła Nagrody Dyrektora.

Sekretarz gminy, Pani Hanna Cichecka  w swej przemowie podziękowała wszystkim pracownikom za ich rzetelną, sumienną pracę oraz w imieniu Wójta, Pana Mariana Janisiewicza wręczyła Pani Dyrektor, Beacie Paziewskiej Nagrodę Wójta.

Odpowiedzialni: p. Anna Błażejczyk, p. Anna Tobiasz, p. Hanna Dębek, p. Elżbieta Gałązka.

Dekoracje: p. Grażyna Rybicka, p. Aneta Hys.

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

 Gminna Liga „Piłkarskich Piątek” - runda jesienna 12.10.2015

Dziewczęta:   wyniki meczy:

Chłopcy:  wyniki meczy:

Krzywda : Izdebno (1 : 2)                  

Dąbrowa: Pilczyn (1 : 2)

Krzywda : Dąbrowa (0 : 0)

Izdebno : Pilczyn (1 : 1)

Krzywda : Pilczyn (0 : 0)

Izdebno : Dąbrowa (0 : 0)

Klasyfikacja końcowa:

1 miejsce – Stary Pilczyn 5 pkt.

1 miejsce – Izdebno 5 pkt.

3 miejsce – Krzywda 2 pkt.

3 miejsce – Dąbrowa 2 pkt.

 

Krzywda : Izdebno (0 : 6)

Dąbrowa : Pilczyn (0 : 0)

Krzywda : Dąbrowa (0 : 7)

Izdebno : Pilczyn (0 : 0)

Krzywda : Pilczyn (0 : 6)

Izdebno : Dabrowa (0 : 3)

Klasyfikacja końcowa:

1 miejsce – Dąbrowa 7 pkt.

2 miejsce – Stary Pilczyn 5 pkt.

3 miejsce – Izdebno 4 pkt.

4 miejsce – Krzywda 0 pkt.

 

 

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

                                                        Piłka Nożna –chłopcy

We wrześniu w Parysowie odbyły się eliminacje piłki nożnej chłopców z gimnazjum.

Nasza reprezentacja wygrała je awansując do półfinału Mistrzostw Powiatu.

Półfinały te odbyły się na boisku naszej szkoły w dn. 09.10.2015.

Chłopcy zajeli trzecie miejsce.

 

 

„Zbiórka zużytych baterii 2015”

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, którego przedmiotem była zbiórka zużytych baterii przenośnych i akumulatorów oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami niebezpiecznymi. W sumie zebraliśmy 78 kg !!!, co w przeliczeniu na jednego ucznia dało 0,644628099 kg. W porównaniu z innymi szkołami osiągnęliśmy naprawdę niezły wynik, ale za mały, aby zdobyć nagrodę.

Organizator: p. Anna Błażejczyk

Współodpowiedzialna: p. Aneta Hys.

 

 

Spektakl pt. ,,Fajne dzieciaki”

8 X 2015 r. gimnazjaliści z naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Międzyszkolnym Programie Profilaktycznym ,, Ja potrafię inaczej” w garwolińskim centrum kultury.

Uczestnicy prezentowali różne formy: prace plastyczne ,,Narkotyk śmierci dotyk”, konkurs wiedzy o HIV/AIDS, krótkie formy teatralne.

Kółko teatralne – przede wszystkim uczniowie klasy IIIa -  pod kierownictwem p. Elżbiety Gałązki przygotowało przedstawienie pt. ,,Fajne dzieciaki”, które próbowało wskazać  przyczyny sięgania przez młodych ludzi po narkotyki, alkohol  czy dopalacze. Spektakl miał być wskazówką zarówno dla  młodych ludzi, jak też ich rodziców i nauczycieli: reagujmy, gdy zachowanie dziecka- ucznia- kolegi/koleżanki wskazuje na zagubienie i może być wołaniem o pomoc.

W spektaklu ważne były wszystkie znaki teatralne: słowo, muzyka, taniec i światło.

Nagrodą dla wykonawców była pamiątkowa statuetka, dyplom i album,, Wielcy Polacy” wręczone przez starostę powiatu garwolińskiego, pana Marka Chciałowskiego.

 

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

 

Wycieczka do Warszawy klasy 3 i 4

W dniu 7 października 2015r. uczniowie klas trzeciej i czwartej szkoły podstawowej brali udział w wycieczce do Warszawy. W programie wycieczki było m. in.:

 • wizyta na  Stadionie Narodowym
 • zwiedzanie Starówki Warszawskiej
 • obserwowanie zmiany wart przy Pomniku Nieznanego Żołnierza
 • wizyta w planetarium przy Centrum Nauki Kopernik
 • zwiedzanie ogrodów Uniwersytetu Warszawskiego

Opiekunami w czasie wycieczki byli: p. Alicja Krogulec. p. Katarzyna Kawecka i p. Jarosław Masny

 

 

Tydzień Zdrowego Odżywiania

 

W dniach 28.09 – 04.10.2015r. szerzyliśmy wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Na zajęciach przyrody uczniowie  dowiedzieli się na czym polega właściwe odżywianie . Aby utrwalić zdobytą wiedzę i podzielić się nią z innymi, stworzyli w grupach ze zdjęć produktów spożywczych wyciętych z gazet, piramidy zdrowego żywienia. Prace zostały wyeksponowane w rożnych częściach szkoły. Wiemy jak ważne jest spożywanie śniadania, dlatego dzieci na zajęciach wykonały zdrowe i kolorowe kanapki, które następnie ze smakiem zjadły. Dużym powodzeniem wśród uczniów cieszył się Festiwal Owoców pod hasłem: „Dopalamy się zdrowo”. W tym dniu każdy mógł się poczęstować  pysznym owocowym szaszłykiem, które przygotowały panie nauczycielki (około 280 szaszłyków!!!). Oczywiście to nie była jedyna niespodzianka. Wszyscy uczniowie oraz przedszkolaki otrzymali owocowo – warzywne soki, które sponsorowała firma Uzimex – dostawca warzyw i owoców w ramach programu „Warzywa i owoce w szkole”. W świetlicy można było podziwiać wystawę warzyw i owoców, tak rodzimych jak i egzotycznych. Na gazetkach ściennych promowaliśmy prawidłowe odżywianie, a na drzwiach do klas przywiesiliśmy rożne sentencje mówiące o zdrowiu.

W tym roku szkoła  przystąpiła do programów:

„Owoce i warzywa w szkole” - program Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej uruchomiony przez Komisję Europejską. Finansowany jest w 75% z budżetu Unii Europejskiej oraz w 25% z budżetu krajowego. W Polsce programem administruje Agencja Rynku Rolnego.  Skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

„Mleko w szkole” - program finansowany ze środków Unii europejskiej oraz dopłat krajowych.  Skierowany do uczniów szkoły podstawowej.

Tydzień Zdrowego Odżywiania miał wpłynąć na dietę dzieci, a w szczególności zwiększyć spożycie owoców i warzyw.

Serdeczne podziękowania dla firmy Uzimex oraz uczniów, którzy przynieśli owoce.

Organizator: p. Anna Błażejczyk oraz p. Regina Grudzień

Współorganizatorzy: p. Aneta Błażejczyk, p. Grażyna Rybicka, p. Katarzyna Kawecka, p. Aneta Hys, SU gimnazjum p. Anna Tobiasz.

 

Kliknij zajęcia by obejrzeć galerię!

Wyniki wyborów

 

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej odbyły się 24 września 2015r. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwała komisja w składzie: Pytlarczyk Bartosz, Wnuk Karol, Krawczyk Karol i opiekun SU p. Anna Błażejczyk. W głosowaniu wzięło udział 46 uczniów. Po podliczeniu wszystkich głosów został wyłoniony nowy skład Rady Samorządu Uczniowskiego:

Przewodniczący: Jabłoński Kacper

Z-ca przewodniczącego – Zatyka Karol

Sekretarz – Błażejczyk Kornelia

Skarbnik – Błażejczyk Krzysztof

Członkowie: Gładysz Julia, Borkowska Aleksandra, Bukowska Zuzanna.

Sekcja informacyjna: Korycka Natalia, Kaczkowska Klaudia, Boratyńska Olga, Zuchniak Jakub.

Skład Pocztu Flagowego: Zackiewicz Katarzyna, Gietka Julia, Czajka Kamil, Krawczyk Karol.

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy oraz twórczych pomysłów.

 

Wybory do Rady samorządu Uczniowskiego gimnazjum

    Dnia 24.09.2015 r. odbyły się w naszej szkole wybory do RSU. W wyniku szkolnego głosowania wyłoniono skład nowej rady. Przewodniczącą została Oliwia Paśnik z klasy IIIA, zastępcą Kinga Kopik z klasy IIB, skarbnikiem Damian Kopik (IIA). Uzupełnieniem są pozostali członkowie rady: Stanisław Misiak (IIIA), Daniel Domienik (IIIB), Bartosz Cieślak (IIA). Kroniką będzie zajmował się Emil Choim, a aktualnymi informacjami na stronę internetową Jakub Metera.

Z nowym zapałem członkowie samorządu ruszyli do planowania nowego roku szkolnego.

 

W rocznicę wybuchu II wojny światowej.


 
W dniu 17 września odbył się apel poświęcony  wydarzeniom września 1939 roku. Uczniowie gimnazjum w kilku słowach przypomnieli o tragicznych dniach dla nas Polaków- początek drugiej wojny światowej. W przygotowanym apelu uczestniczył chór szkolny z opiekunem, p.Hannę Dębek. Społeczność szkolna minutą ciszy uczciła poległych żołnierzy.

Po występach młodzieży głos zabrała Pani Dyrektor Beata Paziewska, która podziękowała za przygotowanie apelu i zaznaczyła, że dla nas wszystkich jest ważne aby pamięć o wydarzeniach września 1939 r.. W swoim przemówieniu zaprosiła uczniów do obejrzenia wystawy z okazji spalenia miasta Łaskarzew, którą przygotował P. Marek Ziędalski.

Tego samego dnia o godz 17 odbyło się spotkanie z rodzicami.

 

 

Tydzień Porządków - Kilometry dla Ziemi.

 

16 września klasa V z p. Anną Błażejczyk oraz p. Katarzyną Kawecką wybrała się na wycieczkę rowerową, żeby zrobić coś dobrego dla Ziemi. W tym roku akcja „Sprzątanie świata” miała na celu monitoring środowiska. Tak więc zostaliśmy strażnikami czystości i porządku w lesie sąsiadującym  z naszymi wioskami: Kacprówkiem, Starym Pilczynem i Nowym Pilczynem. Dzielnie przemierzaliśmy leśne ścieżki i lokalizowaliśmy dzikie wysypiska, na których można było znaleźć kanapę, telewizor, sanitariaty, plastiki, szkło itd. Pocieszający jest fakt, że  nie przybywa nowych stosów śmieci. Można jednak zauważyć pojedyncze odpady, wyrzucone podczas np. spaceru, grzybobrania. Należy stwierdzić ,że nasze zachowania proekologiczne zmierzają ku dobremu. Widać, ze dzięki edukacji, różnym akcjom przeprowadzanym w naszej szkole i gminie, świadomość mieszkańców rośnie. Segregujmy odpady w naszych domach. Nie wyrzucajmy odpadów wielkogabarytowych do lasu, tylko wystawmy je przed swoją posesję w terminie ustalonym przez gminę (9 grudnia). Śmieci wyrzucajmy do kosza lub zabierajmy ze sobą. Myśl globalnie, działaj lokalnie – to takie proste!

Tego dnia odwiedziliśmy także mogiłę poległych żołnierzy oraz miejsce, które było punktem zbornym żołnierzy oddziałów partyzanckich AK jak i ostoją ukrywających się uczestników niepodległościowego podziemia obwodu „Gołąb” - Garwolin.

Po wyczerpującej jeździe piaszczystymi dróżkami, rozpaliliśmy ognisko, nad którym opiekliśmy kiełbaski.

Wycieczka ta uświadomiła nam jak łatwo być patriotą. Wystarczy tylko działać dla dobra narodu, czyli dbać o piękno ojczystej przyrody, dobrze wypełniać swoje zadania i pamiętać o tych , którzy przelali za nas krew, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Podczas Tygodnia Porządków uczniowie szkoły podstawowej porządkowali teren wokół szkoły. Klasa VI na lekcji przyroda wykonała plakaty promujące akcję Sprzątanie świata. W gimnazjum powstały gazetki tematyczne ( LOP p. A. Hys, świetlica p. Aneta Błażejczyk)) oraz plakaty (p. A. Hys , p. K. Goliszewska).


Tydzień Pieszych i Rowerzystów. 

W dniach 7-13 września zachęcaliśmy społeczność lokalną do przemieszczania się rowerem lub na własnych nogach. Mimo, że pogoda nam nie dopisywała, staraliśmy się ograniczyć jazdę samochodem. Dzięki temu zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co na pewno pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Klasa V wykonała plakaty promujące akcję:

Rower – dwukołowy przyjaciel człowieka oraz Spacer – najlepszym sportem. Plakaty informowały o tym jakich dobrodziejstw dostarcza nam rower i spacer: poprawia pracę układu oddechowego i krążenia, przyspiesza przemianę materii, modeluje sylwetkę, wzmacnia mięśnie, daje energię do działania, dotlenia organizm, zapobiega osteoporozie, podnosi sprawność fizyczną, pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, rośnie nasze zadowolenie i chęć do życia!!!

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16

           

„Wrzesień, wrzesień w naszej szkole, klasy pełne słońca.

Pełne dzieci, bo wakacje już dobiegły końca”.

Dnia 01 września w słoneczny i upalny poranek przywitaliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. Uroczystość rozpoczęliśmy od wprowadzenia pocztu sztandarowego i flagowego. Następnie odśpiewaliśmy hymn państwowy i szkolny. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.

 Dzień ten był wyjątkowy, gdyż  pani Beata Paziewska w imieniu wójta gminy, pana Mariana Janisiewicza, otrzymała z rąk sekretarza gminy, pani Hanny Cicheckiej akt mianowania na Dyrektora Zespołu Szkół w Starym Pilczynie. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości przyjęli nową Panią Dyrektor gromkimi brawami.

Uczniowie powitali panią Beatę Paziewską kwiatami i życzyli „… Realizacji planów i nowych marzeń, oraz kolejnych natchnień – jak fal, które pchają statek do przodu. Aby każdy nadchodzący dzień był tym najwspanialszym, przepełnionym miłością, dobrocią, szacunkiem i ludzką życzliwością”. Przedstawiciele Samorządów Uczniowskich zapewnili ze swej strony wsparcie w pracy w kierowaniu szkołą. Uczennice klasy II, śpiewająco i z uśmiechem na twarzach, wprowadziły nas w nowy rok szkolny przypominając, że wakacje już dobiegły końca.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która wzruszona obiecała, że będzie kontynuować wszystko to, co było dobre i wypracowane przez poprzednich dyrektorów. Zaprosiła do współpracy uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi, a przede wszystkim rodziców. Podkreśliła, że tylko wspólnymi siłami, razem możemy zrobić dużo dobrego i zapewnić szkole dobre imię.

Po uroczystości uczniowie spotkali się z wychowawcami.

Nauczyciele oraz pracownicy obsługi życzą Pani Dyrektor wszelkiej pomyślności,  odwagi i sił, by porywać się na cele i zamiary, które z pozoru wydają się trudne. Sukcesów zawodowych i osobistych, cierpliwości i wyrozumiałości dla uczniów oraz pracowników. Oby każdy dzień był opromieniony słońcem i kończył się poczuciem dobrze wypełnionej misji.