Obóz letni w Kretowinach
 

 

 

 

  Zestawy podręczników dla uczniów ZS w Starym Pilczynie na rok szkolny 2017/2018  
     
  Podręczniki dla szkoły podstawowej i gimnazjum                                              
  Podręczniki dla przedszkola                                                                             
Bal Absolwentów Gimnazjum 
   

 

 20 czerwca 2017 Bal Gimnazjalny

 

Wycieczka Zakopane - Słowacja gimnazjum
 

SŁOWACJA – ZAKOPANE

Wycieczka 4-dniowa odbyła się w terminie 23.05-26.05. 2017r. Obfitowała w szereg atrakcji turystycznych.

Pierwszego dnia w godzinach popołudniowych dotarliśmy do Za kopanego, gdzie zwiedzaliśmy Jaszczurówkę i Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Drugiego dnia, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy z przewodnikiem na górski szlak: Toporowa Cyrla – Kopieniec – Dolina Olczyska. Po obiadokolacji wjechaliśmy kolejką linową na Gubałówkę.

Trzeci dzień to zwiedzanie największego i najpiękniej położonego zamku Orawskiego na Słowacji oraz pobyt na basenach termalnych w Chochołowie. Wieczorem spacer po Krupówkach i zakup pamiątek.

Czwartego dnia pojechaliśmy na Słowację, do Tatrzańskiej Kotliny, aby obejrzeć Jaskinię Bielańską. Stamtąd wyruszyliśmy w drogę powrotną .

Przeżyliśmy wspaniałą przygodę, pogoda  może nie zawsze dopisywała, ale humory tak. Szczególnie, że gospodarze bardzo o nas dbali. Czekamy na kolejny wyjazd.

 

Kraków, Zakopane - wycieczka kl. 4-6 SP
 

12 czerwca 41 uczniów z klas 4-6 SP w Starym Pilczynie wyruszyło na wycieczkę. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Kraków.
Pierwszy posiłek - obiadokolację zjedliśmy w Zakopanem wieczorem w miejscu noclegu - w pensjonacie "U Heliosa".
Drugi dzień to przede wszystkim wędrówka po górach - Rusinowa Polana.  Popołudniu pojechaliśmy na Krupówki, gdzie wszyscy mogli kupić pamiątki. Wieczorem po obiadokolacji chętne dzieci pojechały na basen termalny w Bukowinie Tatrzańskiej.
Trzeci dzień po śniadaniu odbyło się  spotkanie z góralem w "Izbie Regionalnej" i wyjazd w drogę powrotną.

Opiekunowie: H. Dębek, A. Błażejczyk, J. Masny 

 

Święto Szkoły 2017
 

8 czerwca 2017

 

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

 

Dzień Dziecka 2017

Tegoroczny Dzień Dziecka w szkole podstawowej przebiegał pod hasłem „Książka przyjacielem dziecka”. W tym radosnym dniu zabawa przeplatała się, jak to bywa w szkole, z nauką.Wszyscy zebraliśmy się w hali, gdzie spotkanie rozpoczęła pani dyrektor, Beata Paziewska, która ciepło powitała wszystkie dzieci i w imieniu rady pedagogicznej złożyła im najserdeczniejsze życzenia.Na początek w dobry nastój wprowadzili nas uczniowie klasy czwartej, którzy zaśpiewali piosenkę „Sofia”. Był to utwór, którym podczas Eurowizji w Garwolinie wywalczyli II miejsce.Następnie obejrzeliśmy przedstawienie „Szlakiem baśni” w wykonaniu klasy szóstej. Kolejno na scenie pojawiali się bohaterowie znanych baśni, którzy narzekali, że dzieci nie czytają książek i ich los nikogo nie obchodzi. Wspólnie zastanawiali się , co zrobić, aby znów dzieci sięgnęły po książki, które wprowadzają w świat fantazji, rozbudzają wyobraźnię. Pani Krasnalowa wpadła na pomysł, aby dzieci rozwiązały krzyżówkę. Gdy zdołają ją zapełnić, będzie to dowód na to, że uczniowie jednak czytają baśnie. Oczywiście za dobrą odpowiedź wróżka wręczała dzieciom smakowity cukierek. Bohaterowie baśni bardzo się ucieszyli, gdyż uczniowie bez trudu poradzili sobie z krzyżówką, której hasłem był apel „Czytajmy książki”. Z tej radości jedna z czarownic (Kornelia Błażejczyk) w pięknym stylu zatańczyła układ cheerleaderski opartym na motywie filmu Shrek.Podczas spotkania usłyszeliśmy piosenkę „Moja fantazja” w wykonaniu Anieli i Kingi. Klasa I , jak zwykle, zachwyciła nas brawurową choreografią do piosenki „Sofia”. My, również spróbowaliśmy swoich sił i rzuciliśmy się w wir tańca.Tego dnia zostały również rozstrzygnięte rożne konkursy.
 • Film „Dlaczego warto czytać”W tym konkursie wszystkie zgłoszone filmy (były tylko trzy) otrzymały I miejsce, gdyż w każde nagranie uczennice włożyły dużo pracy i serca.I film – Julia Mroczek; II film – Kornelia Błażejczyk; III film – Natalia Pytlarczyk, Natalia Malinowska, Karolina Kander
 • konkurs plastyczny „Pudełko z opowieścią”I miejsce ex aequo : Aniela Błażejczyk, Mariusz PilarskiII miejsce: Olimpia PytlarczykIII miejsce: Przemysław CyrtaWyróżnienia: Kinga Błażejczyk, Magdalena Zatyka, Magdalena Cyrta, Piotr Paziewski, Amelia Parzyszek.
Panie z biblioteki nagrodziły uczniów, którzy przeczytali najwięcej książek oraz rozstrzygnęły Nieustający konkurs czytelniczy, który co miesiąc sprawdzał znajomość przeczytanych lektur.Po spotkaniu w hali przyszedł czas na poczęstunek, który przegotowali rodzice. Następnie udaliśmy się na boisko szkolne i wzięliśmy udział w sportowych konkurencjach, które dostarczyły nam wiele emocji i dobrej zabawy. Na zakończenie otrzymaliśmy słodkie prezenciki.Wszystkim dzieciom – tym małym i dużym życzymy słoneczka na każdy dzień i uśmiechu od ucha do ucha.Organizator: Samorząd Uczniowski oraz wychowawcy, nauczyciele wychowania fizycznego i rodzice.

 

 

Występ na konkursie "Eurowizji"
Występ na konkursie "Eurowizji"  

31 maja 2017r po raz XII w Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie został zorganizowany Powiatowy Festiwal Piosenki Europejskiej.
Naszą szkołę reprezentowały dwa chóry. Mała Czekolada - kl.IV Szkoła Podstawowa z piosenką Sofia i Kaprys - Gimnazjum z piosenką Alay.
W Festiwalu wzięło udział 130 uczestników.Poziom artystyczny był bardzo wysoki. Nasze chóry zajęły II miejsca w swoich kategoriach. Do festiwalu przygotowała uczniów Pani Hanna Dębek.
Gratulacje!
Dziękujemy Pani Grażynie Rybickiej, która opiekowała się uczniami w czasie festiwalu.

Wystawa - Śpiewniki Patriotyczne
Wystawa - Śpiewniki Partiotyczne  

W październiku 2016r. na lekcjach muzyki został ogłoszony przez Panią Hannę Dębek Konkurs na wykonanie Śpiewnika Patrioty. W konkursie wzięli udział uczniowie kl. V i VI oraz Gimnazjum.
Celem wykonania Śpiewnika było upowszechnienie wśród uczniów znajomości pieśni, które są wpisane w historię naszego kraju.
Uczniowie mieli systematycznie podawane pieśni do umieszczenia w śpiewniku. Były to pieśni patriotyczne , kolędy i piosenki ludowe. Termin składania prac minął na początku maja. W czerwcu została zorganizowana wystawa Śpiewników. Wszyscy mogli zobaczyć pracę uczniów. Śpiewniki zostały ocenione, a najlepsze nagrodzone. Nagrody zostaną wręczone 08.06.2016r w czasie akademii.

 

 

 

Wycieczka do Jura Parku w Bałtowie
Wycieczka do Jura Parku w Bałtowie  

Wycieczka do Jura Parku w Bałtowie

Dn. 26 IV 2017 r. klasa  III a i III b wraz z wychowawczyniamiE. Kusak i M. Gładysz oraz p. A. Trzmiel pojechała do  Bałtowa, aby zwiedzić Jura Park.  Wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru ścieżką edukacyjną wśród dinozaurów. Wszyscy z zainteresowaniem słuchaliśmy  pana przewodnika, który opowiadał o dawnych czasach, kiedy na Ziemi żyły te olbrzymie gady. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się zwierzętom w Zwierzyńcu Dolnym, mogliśmy je nawet karmić. Wielką frajdą była dla nas przejażdżka  starym , amerykańskim  schoolbusem do Zwierzyńca Górnego, gdzie zobaczyliśmy wiele różnych zwierząt. Następnie pojechaliśmy na  górę Sabatówkę, gdzie czekała na nas Baba Jaga, jak się okazało bardzo przyjaźnie nastawiona do wszystkich dzieci. W jej towarzystwie nie mieliśmy czasu na nudę.  Każdy z nas mógł się wykazać talentem plastycznym podczas zorganizowanych zajęć. Mieliśmy czas na zabawę, posiłek oraz odpoczynek. Wiele niezapomnianych wrażeń czekało na nas w Oceanarium, a także Muzeum Jurajskim, gdzie nie mogliśmy oderwać oczu od zgromadzonych tu  okazów- prawdziwych  cudów natury. Na zakończenie pobytu w Jura Parku każdy z nas kupił sobie wymarzoną pamiątkę. I  choć pogoda nie była najlepsza, to wycieczka  okazała się  super. Chętnie wrócimy tu za jakiś czas!

.

 

 

 

Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego
Konkurs recytatorski  

11 maja 2017 - szkolny etap konkursu recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego.

 

 

 

„DZIEŃ PATRIOTYCZNY”
Święto Konstytucji 3 Maja  

    10 maja uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej wraz wychowawcami  zaakcentowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3- maja oraz rocznice zakończenia II wojny światowej. Wierszem i piosenką młodzież przypomniała czasy XVIII – wiecznej Polski czy Polski XX wieku. Wśród poetyckich wspomnień znalazły się „ Witaj maj”, „Kocham Cię Polsko” czy „Rogatywka”. Uczniowie wierszem  zaznaczyli,co dla nas wszystkich znaczy ojczyzna. Wśród wierszy znalazły się napisane samodzielnie przez uczniów. Na zakończenie uroczystości zaśpiewał Pan wicedyrektor  Mirosław Kałaska, który również podziękował wszystkim uczestnikom apelu. Scenariusz „ Dnia Patriotycznego” przygotowała p. Katarzyna Kawecka.


 

 

„ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ”
Wyświetlanie 20170410_093100.jpg Wyświetlanie 20170410_091804.jpg Wyświetlanie 20170410_093128.jpg  

  

W dniu 10 kwietnia uczniowie działający w  Kółku historycznym  i SKE przedstawili  wcześniej przygotowana prezentacje dotycząca zbrodni katyńskiej . W  zaprezentowanych wiadomościach znalazły się przyczyny , przebieg i znaczenie tego wydarzenia. Wyznaczone osoby w poszczególnych klasach szkoły podstawowej i gimnazjum podzielili się  swoją wiedzą.

Z rocznicą  tą na zawsze będą związane wydarzenia 10 kwietnia 2010 roku – tragedia smoleńska- o której również  przypomnieli uczniowie w swej prezentacji.

 

 

Popatrz na krzyż - misterium wielkanocne
Popatrz na krzyż - misterium wielkanocne  

Popatrz na krzyż - oto dowód mej miłości.  Nikt cię nie kocha tak jak ja.

Dnia 11 kwietnia 2017r. odbyła się inscenizacja Drogi Krzyżowej. Współczesny człowiek na samym początku pytał jak żyć... Skarżył się na doskwierającą samotność: Mam rodzinę a czuję się taki samotny, prawie z sobą nie rozmawiamy- nie mamy czasu.

Nie widział dalszego sensu życia, nie mógł spać, błąkał się po ulicach -  Samotny wśród tłumu. Właśnie wtedy przemówił do niego sam Jezus. Nie zrozumiesz krzyża, gdy będziesz dbał tylko o swoje sprawy, będziesz krzyż przeklinał i odrzucał. Po wielu próbach Jezus zaprosił zagubionego mężczyznę, by poszedł z nim Drogą Krzyżową. Widownia nie kryła ogromnego wzruszenia słysząc bardzo wymowny dialog między człowiekiem a Zbawicielem. My wszyscy również w swym życiu jesteśmy często zagubieni i mamy pretensje do całego świata. Wtedy słyszymy słowa Pana z naszej inscenizacji: Bo tam gdzie warto dotrzeć nie ma dróg na skróty. W tej pięknej i jakże trudnej drodze na Kalwarię naszego życia cała społeczność szkolna Zespołu Szkół w Starym Pilczynie usłyszała nad podziw aktualne słowa Jezusa:                                       Ludz zdrowie, aby zdobyć pieniądze a potem tracą pieniądze, aby odzyskać zdrowie.                                                          Jesteś tak przejęty przyszłością, że zaniedbujesz  teraźniejszość i przez to nie żyjesz ani w teraźniejszości ani w przyszłości.                       Ludzie żyją tak, jakby nigdy nie mieli umrzeć, a potem umierają tak, jakby nigdy naprawdę nie żyli.

W końcowej scenie w sali pojawia się ogromny blask i w tym momencie rozbrzmiewają słowa: Popatrz na krzyż - oto dowód mej miłości. Nikt cię nie kocha tak jak ja.                                       Uczniowie klasy I B utworzyli wtedy charakterystyczny układ krzyża. Słowa  Jezusa wypowiadał Damian Kopik- uczeń klasy IIIA gimnazjum. Współczesny, zagubiony człowiek, symbolizujący nas wszystkich to świetny aktor z klasy IIIB - Mateusz Skoczylas. Narratorzy to uczniowie klasy IIIB - Karolina Paziewska i Daniel Domienik. W wirze codziennych obowiązków, trosk i kłopotów nieraz zapominamy  o tym, co ważne w życiu. Nasza Szkolna Droga Krzyżowa stała się pretekstem do refleksji nad tym, dokąd pędzimy. Czy nie pora się zatrzymać i zawrócić z drogi, która prowadzi donikąd...   Scenariusz uroczystości opracowany został przez p. Agnieszkę Węgier, która przygotowała młodzież do występu. Historia męki Jezusa została przedstawiona na tle przepięknej scenografii przygotowanej przez zespół nauczycieli: p. Hannę Dębek, p. Grażynę Rybicką, p. Anetę Hys i p. Ewę Szwed. Poruszająca muzyka, która wzmogła przeżycia opracowana została przez p. Hannę Dębek. Ogromne zaangażowanie uczniów przełożyło się na poziom artystyczny widowiska, które osiągnęło swój cel. Wszyscy opuszczali salę w milczeniu i zadumie a w tle pobrzmiewały słowa: Bądź tu nie chcę być sam...

 

Wieczór Poezji
Wieczór Poezji  
„Rozdawaj miłość pełnymi rękoma.
(…) a jutro będziesz miał więcej niż dziś”.                                      

         W czwartek 23 marca 2017r. w  naszej szkole  został zorganizowany wieczór  poetycki poświęcony tematowi najczęściej spotykanemu w muzyce, literaturze, poezji, malarstwie oraz filmie, ale nigdy niewyczerpanemu- czyli miłości. To wydarzenie miało na celu uatrakcyjnić życie kulturalne społeczności szkolnej i lokalnej. Spotkanie literackie uświetniła swoją obecnością Dyrekcja Szkoły, zebrani nauczyciele oraz przybyli goście. 

            Wybrani uczniowie klas gimnazjalnych oraz klasy VI( przygotowani przez nauczycieli polonistów) recytowali wiersze o miłości wybitnych   polskich poetów, między innymi: Adama Asnyka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Adama Mickiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

            Uczniowie do swojego występu przygotowywali się przez długi czas i zaprezentowali się wspaniale. Wykonywali utwory o tematyce miłosnej, które przy odpowiedniej aranżacji powodowały niezwykłe doznania u odbiorców. Miłość została przedstawiona jako bezinteresowna służba dla innych, przeciwieństwo egoizmu i najpiękniejsze z uczuć. Zgromadzeni goście, widzowie, każdy występ nagradzali gromkimi brawami. Na scenie oprócz uczniów wystąpili również nauczyciele i jeden z  rodziców. Podczas spotkania mieliśmy okazję podziwiać zdolności wokalne naszego szkolnego chóru. Nastrojowy klimat tworzyła tematycznie udekorowana sala: kawiarniane stoliki, zapalone świece i  kwiaty. 

            Organizatorem tej prawdziwej uczty dla ducha była pani Grażyna Rybicka, której z pomocą pospieszyły p. Hanna Dębek, p. Aneta  Hys, p. Ewa Szwed, p. Agnieszka Węgier.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi  i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu piękna i tajemnicy poezji.

 

Projekt edukacyjny: Muzyka Brytyjska
 

22 marca 2017 miał miejsce finał projektu edukacyjnego: "Muzyka Brytyjska"

 

 

 

Pierwszy dzień wiosny 2017
 

Pierwszy dzień wiosny 21 marca 2017 pod hasłem "Dobre maniery są kluczem do łatwiejszego życia wśród ludzi"

 

 

 

Żołnierze Wyklęci - spotkanie z p. Markiem Ziędalskim
 

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI- NIEZŁOMNI BOHATEROWIE

    1 marca 2017 roku społeczność szkolna brała udział  w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywy Pani dyrektor Beaty Paziewskiej do szkoły został zaproszony Pan Marek Ziędalski. Współorganizatrem apelu byli uczniowie klasy III a gimnazjum wraz z  opiekunem p. Katarzyną Kawecką.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z wielkim zaciekawieniem słuchali informacji przekazanych przez zaproszonego gościa o bohaterach uroczystości. W pełnym skupieniu obejrzeli film autorstwa p. M. Ziędalskiego. W czasie uroczystości zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście uczcili minutą ciszy pamięć o „bohaterach niezłomnych”.

 

 

 

Ferie z Krainą Lodu
   

 Ferie z „Krainą Lodu” - „Bo dla niektórych, warto się roztopić”

Dnia 13 lutego 2017r. w Zespole Szkół w Starym Pilczynie wystawiliśmy przedstawienie pt.: „Kraina Lodu”, na które zaprosiliśmy nauczycieli, uczniów oraz całą lokalną społeczność.

O godzinie 15.00 rozpoczęła się próba generalna, na którą przybyli wszyscy występujący, tj.: uczniowie klasy VI, V, IV, I oraz przedszkolaki.

W końcu o godzinie 17.00 przyszedł czas na premierę spektaklu ‘Kraina Lodu”. Kiedy widownia zapełniła się, zgasły światła i rozbłysnęły lampeczki, pełni zapału zaczęliśmy odgrywać swoje role. Przedstawienie opowiadało o dwóch siostrach Elsie i Annie, których prawdziwa miłość roztopiła lód w sercu. Poważna tematyka przeplatała się z humorystycznymi dialogami Olafów, Kristofa, czy Anny. Spektakl przyjął formę niemal musicalu, gdyż nie mogło w nim zabraknąć piosenek „ Miłość stanęła w drzwiach”, „Ulepimy dziś bałwana”, „Pierwszy raz jak sięga pamięć”, „Mam tę moc”, „Serca lód”. Podczas przedstawienia uczniowie klasy czwartej rozgrzali publiczność tańcem „Czekolada”. Klasa pierwsza (p. Milena Balcerzak - Węgrzyn) wykonała taniec do piosenki „Mam tę moc”, natomiast przedszkolaki (p. Anna Pawelec) wirowały jak płatki śniegu do utworu Vivaldiego pt.: „Zima”. Zebrani, dzięki scenografii mieniącej się setkami światełek, mogli się przenieść do Krainy Lodu. Na zakończenie obdarowaliśmy wszystkich serduszkowymi lizakami.

Po przedstawieniu pani dyrektor, Beata Paziewska pogratulowała nam występu i stwierdziła, że czuła się jakby była w prawdziwym teatrze. Natomiast publiczność nagrodziła nas gromkimi brawami. Chętni mogli wykonać z kołem origami papierowe serduszka (p. Aneta Bogucka).

My, uczniowie klasy VI ,mieliśmy dodatkową frajdę, gdyż spędziliśmy noc w szkole pod bacznym, ale i bardzo łaskawym okiem p. Anny Błażejczyk, p. Anety Błażejczyk i p. Kingi Goliszewskiej.

To była prawdziwa Baśniowa Noc, dzięki której przypomnieliśmy sobie, że „ miłość jest wtedy, gdy troszczymy się o kogoś bardziej niż o siebie”.

Serdeczne podziękowania dla nauczycieli, którzy pomagali w przygotowaniu spotkania, oraz dla wszystkich tych, którzy postanowili spędzić z nami ten wieczór.

Organizator Anna Błażejczyk i uczniowie klasy VI.

 

 

Prezentacja - "Rekonstrukto"
 

 31 stycznia 2017 Pokaz historyczny w wykonaniu grupy Rekonstrukto

 

"Dziady"
Przedstawienie - Dziady  

27 stycznia 2017 - Przedstawienie "Dziady" A. Mickiewicza.

 

Zabawa choinkowa
  28 stycznia odbyły się zabawy choinkowe klas I-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum.

 

Wyniki klasyfikacji uczniów Zespołu Szkół w Starym Pilczynie na koniec I semestru roku szkolnego 2016/2017 


 

 

XVI Mistrzostwa Gminy Łaskarzew w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn

o Puchar Wójta

 

 

KOMUNIKAT Z XVI TURNIEJU O PUCHAR WÓJTA GMINY ŁASKARZEW

W PIŁCE SIATKOWEJ KOBIET I MĘŻCZYZN

1. Zawody rozegrano; 05.02.2017 w hali sportowej w Dąbrowie i w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Starym Pilczynie , 11-12.02.2017 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Starym Pilczynie

 1. Turniej rozegrano w kategorii kobiet i mężczyzn.

2.W zawodach uczestniczyło 13 drużyn w tym 5 drużyn kobiet i 8 drużyn mężczyzn.

3. 05.02.2017 przeprowadzono pierwszy etap rozgrywek w grupach systemem każdy z każdym.

4. 11.02.2017 rozegrano półfinały w kategorii kobiet i mężczyzn.

5. 12.02.2017 odbyły się mecze o III miejsca i finały w kategorii kobiet i mężczyzn.

6. Zawody przeprowadziła komisja w składzie; - Armin Tomala  - Sławomir Tudek - Tomasz Kowalski - Beata Wójcik  - Jolanta Paziewska

Nagrody;

- zwycięskie drużyny w poszczególnych kategoriach uhonorowane zostały pucharami

- zawodnicy z drużyn, które zajęły I, II, III miejsca otrzymali medale

- wyróżniający się zawodnicy w kategorii kobiet i mężczyzn zostali nagrodzeni statuetkami i nagrodami rzeczowymi

Nagrody ufundował Urząd Gminy Łaskarzew.

  1. WYNIKI ZAWODÓW

   Kategoria kobiet;

   I miejsce drużyna VIKTORIA, II miejsce drużyna DREAM TEAM, III miejsce drużyna UKS PILCZYN, IV miejsce drużyna YOUNG STARS

   Kategoria mężczyzn;

   I miejsce drużyna ALL STARS, II miejsce drużyna ENERGIA KACPRÓWEK, III miejsce drużyna RADA GMINY, IV miejsce drużyna GWIEZDNA FLOTA

    Najlepszą zawodniczką w kategorii kobiet została Adriana Krawczyk. Najlepszym zawodnikiem w kategorii mężczyzn został Piotr Długosz.

 

Spektakle profilaktyczne
Spektakle profilaktyczne  

Przedstawienia profilaktyczne

W dniu 17.01.2017r. dzieci z grupy „5” i „0”, uczniowie z klas I - VI oraz uczniowie  klas pierwszych gimnazjum obejrzeli spektakle edukacyjne wystawione przez Zespół Teatralny „Grupa T”.

Dzieci gr. „5”, „0” i uczniowie klas I, II, III a, III b, IV obejrzeli spektakl „Supełki – nieoczekiwana zamiana miejsc”. Tematyka spotkania dotyczyła rozwijania empatii, wrażliwości i szacunku wobec zwierząt. Uczniowie dzięki grze aktorów odbyli fascynującą podróż po zwierzęcym świecie, gdzie spotkali się między innymi z wygadaną papugą, mądrą sową i wyluzowana krową.   Obserwując zachowania bohaterów uczniowie  utwierdzili się w przekonaniu jak ważna jest opiekuńcza postawa wobec słabszych.

Natomiast uczniowie kl. V, VI, I A i I B gimnazjum obejrzeli spektakl „Wielka ucieczka”. Celem spektaklu było pokazanie uczniom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po używki.  Uczniowie uświadomili sobie jak ważne jest przyjęcie postawy asertywnej w czasie znalezienia się w trudnej sytuacji, kiedy należy powiedzieć NIE.   

 

XVII Indywidualne Mistrzostwa Gminy Łaskarzew  o puchar Wójta w tenisie stołowym

Puchar Wójta tenis 

 

Komunikat z XVII Indywidualnych Mistrzostw Gminy Łaskarzew w tenisie stołowym o Puchar Wójta

1. Zawody rozegrano 14 stycznia 2017r. w sali sportowej Zespołu Szkół w Starym Pilczynie w następujących kategoriach:

- dzieci (dziewczynki i chłopcy z klas I – IV Sz. P)
- młodzik (dziewczynki i chłopcy z klas V – VI Sz. P)
- gimnazjalista (dziewczęta i chłopcy z klas I – III Gimn.)
- open (kobiety i mężczyźni bez ograniczeń wieku). WIĘCEJ ...


KLASYFIKACJA KOŃCOWA            REGULAMIN PDF      PROGRAM PDF 


 
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2016
 

25 FINAŁ WOŚP

15. 01. 2017 cała Polska grała z WOŚP i my też!!!!

Uczniowie: Iga Boryń, Patrycja Zając, Maciej Gładysz, Mateusz Jankowski, Natalia Pytlarczyk, Natalia Malinowska, Aleksandra Rulak  oraz Marcin Owczarczyk wraz z opiekunami p. Kingą Goliszewską  i p. Anną Błażejczyk wzięli udział w zbiórce pieniędzy na WOŚP.

W tym roku zbieraliśmy pieniążki dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Zebraliśmy razem: 2978 zł  i 39 €

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przyłączyli się do akcji.

    Dziękujemy!!!!   

 

 

KONKURS CZYTELNICZY DLA KLAS III

Konkurs czytelniczy dla klas III 

Konkurs czytelniczy dla klas III

 

KONKURS CZYTELNICZY DLA KLAS III

W grudniu 2016 r. biblioteka szkolna ogłosiła konkurs czytelniczy pod hasłem „Lubię baśnie Andersena”. Do udziału zostali zaproszeni uczniowie klasy IIIA i IIIB SP. Celem konkursu było poszerzenie znajomości twórczości Hansa Christiana Andersena oraz poznanie postaci wielkiego baśniopisarza. Konkurs odbywał się w dwóch etapach. W etapie klasowym uczestniczyli wszyscy trzecioklasiści. Przygotowując się do napisania testu dzieci musiały przeczytać sześć najbardziej znanych baśni i wykonać ilustrację do wybranego utworu. Każda klasa uczestniczyła także w „godzinie z baśnią” prowadzonej przez bibliotekarza, podczas której uczniowie zostali zaznajomieni z baśniową biografią pisarza na podstawie książki Wioletty Piaseckiej pt. „W poszukiwaniu szczęścia”. Po podsumowaniu wyników testu została wyłoniona 6-osobowa grupa finalistów, którzy wykazali się najlepszą znajomością utworów Andersena. W tym gronie znalazło się 4 uczniów klasy IIIA: Przemysław Cyrta, Wiktoria Majek, Michał Paziewski i Zuzanna Rusak oraz 2 uczniów z klasy IIIB – Kinga Błażejczyk i Stanisław Kander.

W dniu 5 stycznia 2017 r. został przeprowadzony drugi etap konkursu, który miał na celu wyłonienie zwycięzcy.  Uczestnicy finału musieli wykazać się znajomością kilku najpopularniejszych baśni i wiedzą na temat życia pisarza. Emocjonująca rozgrywka odbyła się pod nadzorem komisji, w skład której oprócz prowadzącej Alicji Krogulec weszli wychowawcy klas: p. Mirosława Gładysz i p. Elżbieta Kusak. Emocjonującą rywalizację trzecioklasistów obserwowali ich klasowi koledzy. Z dużą uwagą śledzili przebieg konkursu, nagradzali uczestników oklaskami oraz dopingowali swoich faworytów okrzykami i hasłami na plakatach. Przerwy między kolejnymi rundami umilali śpiewem piosenki pt. „Bajki pana Andersena”. Finałowa szóstka miała do wykonania wiele zróżnicowanych i trudnych zadań. Uczniowie rozpoznawali tytuły baśni na podstawie ilustracji, rekwizytów lub przytoczonych fragmentów. Musieli odgadnąć bohaterów zagadek i cytowanych wypowiedzi oraz odpowiadać na pytania dotyczące treści baśni. Sprawdzana była także podstawowa wiedza o pisarzu. Najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradziła sobie Wiktoria Majek i to ona zdobyła zaszczytne I miejsce. Na miejscu II uplasował się Przemysław Cyrta, a miejsce III zajęła Zuzanna Rusak. Laureatom wręczono pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy finału otrzymali nagrody książkowe. Wykonane przez trzecioklasistów prace plastyczne zostały wyeksponowane w formie wystawy na gazetce ściennej w korytarzu. Dziesięciu autorów najbardziej starannych i pomysłowych prac otrzymało słodkie upominki, zaś wszyscy trzecioklasiści zostali poczęstowani cukierkami. Biblioteka szkolna gratuluje uczniom dobrego przygotowania, a wychowawcom dziękuje za współpracę przy przeprowadzeniu konkursu.

Duże oczytanie i zaangażowanie uczestników konkursu potwierdza słowa dedykowane Andersenowi po jego śmierci: „Ty żyjesz, chociaż martwe masz powieki, bo w sercach dzieci trwać będziesz na wieki”. /napisała Alicja Krogulec

 

V PARAFIALNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

 

 DNIA 06. 01. 2017 r   O GODZ. 14.00 W ZESPOLE SZKÓŁ W STARYM PILCZYNIE 

 ODBYŁ SIĘ V PARAFIALNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

ORGANIZATORZY:

 • ZESPÓŁ SZKÓŁ W STARYM PILCZYNIE
 • PARAFIA RZYMSKO – KATOLICKA W ŁASKARZEWIE,
 • URZĄD GMINY W ŁASKARZEWIE

 

 

XVII Indywidualne Mistrzostwa Gminy Łaskarzew  o puchar Wójta w tenisie stołowym

 

 

W dniu 14. 01. 2017r. odbył się XVII Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Łaskarzew .

Relacja i zdjęcia - ...wkrótce.

 

REGULAMIN PDF      PROGRAM PDF 

 

Jasełka - "Maleńka miłość zbawi świat..."

Jasełka

 

Przygotowanie jasełek, które wprowadzają nas w okres świat Bożego Narodzenia stało się już w naszej szkole tradycją. Tegoroczne jasełka mogły jednak nieco zaskoczyć zwolenników tradycji. Inscenizacja powstała na podstawie dość nietypowego scenariusza. Akcja rozgrywa się w czasach współczesnych. Widzowie są świadkami walki dobra ze złem, która ma miejsce w supermarkecie. Trwa przedświąteczny zgiełk, szał zakupów i promocji. Uparte diabły mają pełne ręce roboty. Kuszą i przekonują klientów sklepu do bezmyślnego wydawania pieniędzy. Do akcji wkracza też armia aniołów wyposażona w anielską cierpliwość i siłę. W starciu chodzi przecież o ważną sprawę, o przeżywanie świątecznego czasu w zaciszu domowego ciepła, a nie w supermarkecie. Kto wygrał tę batalię o ludzkie dusze? Czy udało się przekonać ludzi, że święta to czas dobroci, miłości i radości z narodzin Dzieciątka, a nie pogoni za prezentami? 22 grudnia 2016 roku w tych wyjątkowych jasełkach wystąpili wszyscy uczniowie klasy V, przygotowani przez p. Agnieszkę Janisiewicz. Młodzi aktorzy starali się jak najlepiej odegrać swoje role. Inscenizacja przeplatana była pastorałkami, które podkreślały wymowę poszczególnych scen. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie z chóru szkolnego, pod kierunkiem p. Hanny Dębek. Cały występ podobał się zgromadzonej publiczności. Widzów ujęła żartobliwa konwencja przedstawienia, współczesne słownictwo, profesjonalna gra aktorska oraz piękna muzyka. Symboliczna dekoracja i kostiumy dopełniły całości. W dalszej części spotkania głos zabrał p. wicedyrektor Mirosław Kałaska. Nie szczędził pochwał utalentowanym młodym aktorom. Podkreślił ich współpracę i zaangażowanie w przygotowanie jasełek. Następnie złożył całej szkolnej społeczności najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne. Na koniec wszyscy otrzymali muzyczny prezent. Nauczyciele, przy akompaniamencie gitary p. wicedyrektora, zaśpiewali kilka kolęd i pastorałek, tworząc niepowtarzalny klimat świątecznej radości. (tekst – A. Janisiewicz)

 

Mikołaj w szkole podstawowej

Mikołaj w szkole podstawowej 

 

 

„Miłość, przyjaźń i rodzina to najpiękniejsza kraina”.

Dnia 9 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Mikołajem., na które przybyli uczniowie szkoły podstawowej oraz przedszkolaki. Dzieci należące do koła teatralnego zaprezentowały przedstawienie pt.: „Ratujmy święta”. Opowiadało ono o rodzeństwie, które nie chciało pomagać rodzicom w przygotowaniach do świąt. Mikołaj, który wszystko widzi, stwierdził, że tym razem nie przyniesie prezentów, bo dzieci na nie nie zasłużyły. Z pomocą przyszła wnukom babcia.  Jest ona jak dobra wróżka, która siedzi  na ramieniu i wróży tylko dobre rzeczy. Podpowiedziała im, że jeszcze można wszystko naprawić. A jak to zrobić, dowiedzą się z książek. To w nich znajduje się cała mądrość świata. Dzieci czytając kolejne baśnie zapisywały na tablicy swoje postanowienia. Dzięki krasnoludkom zrozumiały, że nie wolno się kłócić. Jaś i Małgosia podpowiedzieli, że należy słuchać się rodziców. Natomiast Kopciuszek stwierdził, że tylko dzięki ciężkiej pracy można spełnić swoje marzenia. Mikołaj bardzo się ucieszył z postanowień dzieci i na koniec przedstawienia wręczył wszystkim zebranym magiczne cukierki z zadaniami, które należało wypełniać do świąt, aby zasłużyć na prezent pod choinką. W tym dniu uroczystego zapalenia choinki dokonał wicedyrektor szkoły, pan Mirosław Kałaska.

Organizator: Anna Błażejczyk

 

Dzień pluszowego misia 

 

 

 

25 listopada 2016 roku pluszowe misie obchodziły po raz piętnasty swoje międzynarodowe święto. W naszej szkole do obchodów włączyła się tradycyjnie biblioteka szkolna. Zorganizowaniem tego wyjątkowego dla misiów i ich właścicieli dnia zajęła się p. Agnieszka Janisiewicz. Ogłoszony został konkurs pt. „Miś Maksymalny”. Do rywalizacji przystąpiło 21 pluszowych misiów przyniesionych przez uczniów Szkoły Podstawowej. Jury konkursowe po zmierzeniu pluszaków ustaliło następujący werdykt: I miejsce oraz zaszczytny tytuł Misia Maksymalnego zdobył pluszowy niedźwiedź mierzący 160 cm. Szczęśliwą właścicielką tego misia jest Ewelina Arczyńska z kl.II. Z kolei na II miejscu uplasował się mierzący 150 cm miś przyniesiony przez Michała Lepiankę z kl.V. III miejsce przypadło pluszowej maskotce o długości 120 cm, należącej do Wiktorii Majek z kl.IIIA. Kolejne lokaty w klasyfikacji zajęli: IV miejsce – ex aequo – miś Gabrieli Gładysz z kl.I oraz miś Wiktorii Parol, również z kl.I, mierzące po 115 cm; V miejsce – ex aequo – pluszowe niedźwiadki mające po 110 cm, należące do: Aleksandry Wieczorkiewicz z kl.IIIA, Mai Domaszczyńskiej, Igi Boryń i Dawida Łukasika z kl.IV. Właściciele największych pluszowych misiów otrzymali nagrody książkowe oraz słodycze. Słodkie upominki dostali również wszyscy pozostali uczestnicy konkursu. Otwarta przez cały tydzień w bibliotece szkolnej wystawa misiów mniej lub bardziej maksymalnych była oblegana nie tylko przez najmłodszych uczniów. Oprócz konkursu z racji Dnia Pluszowego Misia przeprowadzone zostały lekcje biblioteczne. W klasach II i III uczniowie, wspólnie z Kubusiem Puchatkiem, wyznaczali dobre maniery, niezwykle przydatne każdego dnia. Natomiast uczniowie klasy IV oraz V przekonali się, że Miś Uszatek potrafi uczyć, bawić i wzruszać. Dowiedzieli się, gdzie można zobaczyć pomnik słynnego misia i dukaty z jego wizerunkiem. Obchodzone w szkole Święto Pluszowego Misia zdaje się potwierdzać myśl: „Czy to wczoraj, czy to dziś, dzieciom jest potrzebny miś”. (tekst – A. Janisiewicz)

 

 

 

Dzień wolontariatu

 

 

DZIEŃ WOLONTARIATU

5 GRUDNIA 2016 ROKU

    Uczniowie gimnazjum ,jak co roku i w tym również, przyłączyli się do akcji obchodzenia dnia wolontariatu. W tym roku przyświecała nam idea ,,Moja pomocna dłoń”.

Chętni uczniowie przygotowali ciasta na kiermasz a dochód z uzyskanej sprzedaży przekazali organizatorom akcji ,, Słodka paczka”.

http://pilczyn.pl/index.php/aktualnosci/galerie-zdjec/category/40-wolontariat

 

Zabawa andrzejkowo - integracyjna SP

   

W dniu 25 listopada uczniowie klas I - VI szkoły podstawowej uczestniczyli w zabawie andrzejkowej. W trakcie zabawy odbyło się też pasowanie na IV-klasistę. 

 


 

 

 

Archipelag skarbów 2016

 Archipelag skarbów  

W dniach 15 i 16 listopada 2016 roku uczniowie klas II A, II, B, III A, III B gimnazjum zostali objęci programem profilaktyki zintegrowanej pt. „Archipelag skarbów”, realizowanym przez p. E. Piotrowską wraz z zespołem realizatorskim. 

Zajęcia zostały zorganizowane przez  p. Annę Wojdę oraz p. Agnieszkę Trzmiel.


 

 

 

Dni bajek i baśni

 Dni bajek i baśni

 

 

W dniach 7 – 16 listopada obchodziliśmy Dni Postaci Baśni i Bajek. W ramach akcji uczniowie szkoły podstawowej oraz przedszkolaki wykonali następujące zadania :

 • przeczytanie wybraną baśni, bajkę;
 • dokonali interpretacji utworu – wskazali „ziarenka prawdy”;
 • narysowali ulubioną postać z baśni, bajki; prace zdobiły gazetki ścienne;
 • stworzyli w klasach biblioteczkę z baśniami i bajkami, kącik z maskotkami lub figurkami przedstawiającymi bohaterów;
 • przebrali się za wybranego bohatera;
 • klasa VI w ramach języka polskiego przygotowała scenariusze baśni, które odgrywane były za pomocą pacynek;
 • Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę, która informowała o korzyściach płynących z czytania oraz przedstawiała rożnych bohaterów baśni i bajek.

Dziękujemy nauczycielom, dzieciom i rodzicom za przyłączenie się do akcji i ogromne zaangażowanie:)

 

Dni bajek i baśni 2016 3-4 latkiDni bajek i baśni w przedszkolu:

 

Jubileusz złotych godów w Starym Pilczynie

   

4 listopada 2016 hala ZS w Starym Pilczynie  

informacje w mediach: http://wirtualnygarwolin.pl/archiwum-aktualnoci/8052-malzenskie-jubileusze-w-gminie-laskarzew

 

 

 

Wyjazd do miejsca pamięci w Kacprówku

   

Wyjazd do miejsca pamięci w Kacprówku

Tradycyjnie od kilku lat, przed listopadowymi świętami uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Pilczynie odwiedzają miejsce pamięci, które znajduje  się w lesie za Kacprówkiem. Tym razem to uczniowie kl. III a i III b  pod opieką wychowawców- p. Mirosławy Gładysz i  Elżbiety Kusak oraz p. Grażyny Rybickiej udali się na miejsce spoczynku pięciu bezimiennych żołnierzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Pomimo mało sprzyjającej pogody trzecioklasiści z wielkim zaangażowaniem przystąpili do prac porządkowych na miejscu . Wyczyścili pomnik oraz teren wokół niego. Zatroszczyli się o czystość  otoczenia sprzątając rozrzucone w pobliżu śmieci. W hołdzie poległym za Ojczyznę uczniowie złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. Na koniec wszyscy wspólnie pomodliliśmy się  za spoczywających  w tym miejscu żołnierzy oraz wszystkich, którzy oddali swe życie za wolność naszej Ojczyzny. Cisza  i spokój jaki panowały wokół, jak również jesienna aura  zdały się mówić za nas…

 

 

 

 

Wycieczka klas 4-5 do PKiN  i Kolorado w Warszawie

   

 

 

W dniu 8 listopada 2016r. odbyła się wycieczka uczniów klas 4-5 do Warszawy. W programie było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki, warsztaty plastyczne, wizyta w Kolorado.

Opiekunowie: Hanna Dębek, Grażyna Rybicka i Jarosław Masny

 

 

Powiatowy Dzień Profilaktyki

   

 

Uczeń naszego gimnazjum najlepszy w Powiatowym konkursie plastycznym na najlepsze logo kampanii antyalkoholowej.

Dnia 28 października 2016 roku w Centrum Sportu i Kultury odbył się VI Powiatowy Dzień Profilaktyki. Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego  "Wspólnota Powiatowa". Uczniowie Zespołu Szkół w Starym Pilczynie czynnie włączyli się w działania projektowe. W ramach realizacji projektu nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym o tematyce HIV/AIDS pt.”Porozmawiajmy o AIDS”, konkursie wiedzy o tematyce AIDS/HIV pt.  „HIV – bać się czy nie”, konkursie plastycznym pt. „ Alkoholowi mówimy nie”, konkursie na najlepsze logo kampanii antyalkoholowej, konkursie na najtrafniejsze hasło, powiedzenie z zakresu profilaktyki antyalkoholowej, a także obejrzeli spektakle o tematyce  profilaktycznej.

Udział w konkursach zaowocował nagrodami. Uczeń klasy I B gimnazjum, Kamil Hys zdobył I miejsce w Powiatowym konkursie plastycznym na najlepsze logo kampanii antyalkoholowej. Ponadto uczennice z klasy II B gimnazjum, Patrycja Owczarczyk oraz Aleksandra Filipowicz zostały wyróżnione w konkursie plastycznym pt. „Alkoholowi mówimy nie”.

W działania projektowe włączyli się następujący nauczyciele: p. Hanna Dębek, p. Danuta Piętka, p. Aneta Błażejczyk, p. Agnieszka Trzmiel oraz p. Anna Wojda.

 

 

 

Piotr Grudzień w Starym Pilczynie

 

 

27 października 2016 roku w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbyło się spotkanie z tenisistą stołowym – Piotrem Grudniem. Sportowiec ma już w swojej kolekcji cztery medale igrzysk paraolimpijskich – srebro z Pekinu, złoto z Londynu i dwa brązowe krążki zdobyte w tym roku w Rio de Janeiro. Po każdym olimpijskim sukcesie Piotr odwiedza naszą, ale też swoją, szkołę. – „Nasze spotkania stały się już tradycją” – serdecznie przywitała wyjątkowego gościa p. dyr. Beata Paziewska. Z kolei krótki wywiad z tenisistą przeprowadził p. Armin Tomala. – „Jak było na ostatnich igrzyskach?” – zapytał. – „Trzy tygodnie szybko minęły z racji tego, że turniej zaczął się bardzo wcześnie, pierwszego dnia, zaraz po otwarciu. Tak na dobrą sprawę wyszliśmy tylko raz poza wioskę olimpijską, aby zobaczyć tego ogromnego Jezusa, który stoi na wielkiej górze, i to był jeden dzień wolnego” – odpowiedział sportowiec. Mówił również o tym, jak przygotowuje się do ważnych zawodów. Na co dzień trenuje w Zielonej Górze bardzo intensywnie, bo dwie, trzy godziny dziennie, a właściwie, jak sam stwierdził, „stara się grać, kiedy tylko ma czas”. Pytania zadawali również uczniowie, których zaciekawiło choćby to, dlaczego na zdjęciach z igrzysk Piotr ma brodę. – „Nie goliliśmy się podczas olimpiady, bo to podobno przynosi pecha, a nam za dobrze szło” – tłumaczył z uśmiechem medalista. – Jakie ma plany na przyszłość? – „Patrząc po ostatnich wynikach, są one dobre. Wydaje mi się, że jeszcze dużo przede mną” – przyznał sportowiec. W dalszej części spotkanie było okazją do podziękowań i gratulacji. Głos zabrali zaproszeni goście: rodzice Piotra, przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych z powiatu garwolińskiego i gminy Łaskarzew. Wszyscy nie szczędzili olimpijczykowi słów uznania. – „To wielki sportowiec, a zarazem mały. Mały, bo skromny. Potrafi się dzielić tym, co osiągnął” - zauważył poseł p. Grzegorz Woźniak. – „Medale nie przychodzą za darmo. Potrzeba wielu wyrzeczeń i pracy” – podkreślił starosta powiatu garwolińskiego p. Marek Chciałowski. Samorząd powiatu ofiarował sportowcowi m. in. statuetkę „Orła powiatu”, którą wręcza się wyjątkowym ludziom. – „Sukces zdobycia dwóch medali na igrzyskach udowadnia, że nawet w małych gminach może się narodzić wielki talent” – wyraziła przekonanie p. Sylwia Szopa, zastępca wójta gminy Łaskarzew. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do sukcesów Piotra. Wystąpili uczniowie klas: I, IIIB, IV i VI, przygotowani przez nauczycieli: p. Milenę Balcerzak-Węgrzyn, p. Elżbietę Kusak, p. Annę Błażejczyk. Poza tym atrakcji nie zabrakło. Każdy uczestnik spotkania mógł obejrzeć i wziąć we własne dłonie medale olimpijskie. Chętni śmiałkowie mogli zmierzyć się z mistrzem w jego dyscyplinie. Był też pyszny tort w kształcie stołu tenisowego. Na koniec wszyscy zaśpiewali „Sto lat”, a bohater tego dnia nie mógł nadążyć z podpisywaniem autografów. Spotkanie z olimpijczykiem Piotrem Grudniem jak zawsze było wyjątkowe – pełne wspomnień, wzruszeń i radości. (tekst – A. Janisiewicz)

Informacje w mediach:

http://wirtualnygarwolin.pl/archiwum-aktualnoci/8032-dumo-ty-nasza-olimpijczyk-znow-w-swojej-szkole

 http://www.grajdol.pl/garwolin_11652_powitali_wielkiego_sportowca,3.html

 

Ślubowanie kl I gimnazjum

 26 października 2016  o godz 11:00 odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych gimnazjum

 

Wycieczka do Podzamcza

 Lekcja przyrody w Podzamczu

Dnia 25 października 2016 r. najmłodsi uczniowie pod opieką wychowawców p. Mileny Balcerzak-Węgrzyn i p. Alicji Krogulec wybrali się na wycieczkę do Podzamcza koło Maciejowic. Podróż szkolnym autokarem minęła szybko i przyjemnie przy śpiewie znanych dzieciom piosenek. Celem naszej wyprawy była Izba Przyrodniczo-Leśna im. Jana Pawła II Nadleśnictwa Garwolin mieszcząca się w starym i pięknym parku. W progach leśniczówki powitał nas  gospodarz – p. leśniczy Robert Zdun, który był naszym przewodnikiem po obiekcie. Pokazał nam zgromadzone w muzeum okazy i bardzo cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania dzieci. Mogliśmy nie tylko z bliska obejrzeć wypchane dzikie leśne zwierzęta, ale także posłuchać ich głosów. Zobaczyliśmy bogatą kolekcję myśliwskich trofeów i różnorodne eksponaty w gablotach. Pan Robert odsłaniał przed dziećmi ciekawy świat leśnej przyrody, czym wzbudził duże zainteresowanie młodych „Tropicieli” z I i II klasy. Myślę, że była to wyjątkowa i pouczająca lekcja przyrody. Dziękujemy!

Opracowała Alicja Krogulec

 

Sprzątanie grobów w Melanowie

Sprzątanie grobów w Melanowie

Gromada ,,Łowcy skarbów”

  

   Dnia 18 października 2016r.  zuchy ,,Łowcy skarbów” razem z opiekunem dh Mileną Balcerzak – Węgrzyn oraz przyboczną dh Karoliną Kander sprzątali na grobach w Melanowie oraz zapalili  znicze. Nie zapomnieli też o modlitwie w intencji zmarłych.

 

 

Dzień Papieski

„Pilnujcie mi tych szlaków…” – tak miał powiedzieć Jan Paweł II, gdy biskup Stanisław Dziwisz powiadomił go o upamiętnieniu w Polsce miejsc Jego górskich wędrówek. Akademia z okazji Dnia Papieskiego, która odbyła się w naszej szkole 18 października 2016 roku, wyraźnie nawiązywała do tych słów. Uczniowie klasy IIIB Gimnazjum, pod kierunkiem p. Agnieszki Janisiewicz, przygotowali i przedstawili najważniejsze momenty z życia Jana Pawła II. Mówili o jego domu rodzinnym, szkole, fascynacji teatrem i zamiłowaniu do pieszych wypraw w góry. Wspominali wybór na papieża i bogaty pontyfikat. Całość występu dopełniły wybrane nagrania rozmów papieża z Polakami. Można było na nowo poczuć niezwykłą atmosferę tych spotkań i, przede wszystkim, usłyszeć Jego ważne słowa, wzywające do dobroci, szacunku dla innych, kierowania się sumieniem. O oprawę muzyczną uroczystości zadbali uczniowie klasy IV, przygotowani przez p. Hannę Dębek. Zaśpiewali pieśni, które najbardziej kojarzą się z osobą Jana Pawła II, m. in. „Barkę”, ”Moje miasto, Wadowice”. Sugestywna recytacja, wzruszający śpiew uczniów, ich stroje, a także dekoracja sali sprawiły, że akademia poświęcona naszemu papieżowi miała ciepły i nieco nostalgiczny charakter. (tekst – A. Janisiewicz)

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

Święto Pieczonego Ziemniaka

Gromada ,,Łowcy skarbów”

 

   Choć pogoda nie rozpieszczała, najwytrwalsi doczekali się słońca. Udało się zorganizować Święto Pieczonego Ziemniaka dla naszej Gromady. Uroczystość odbyła się 4 października 2016r. w Woli – Rowskiej. Dojechaliśmy tam pociągiem, co było dodatkową atrakcją. Spotkanie przy ognisku było okazją do ciekawych rozmów i bliższego poznania. Zuchowe Święto Pieczonego Ziemniaka oprócz dobrej zabawy, było dowodem na to, że wszyscy lubimy wspólne biesiadowanie i przyrządzanie posiłków na otwartym ogniu, ale także sprawdzianem ze współpracy, który wszyscy zdali na szóstkę. Zuchy bawiły się fantastycznie. Kolejny raz udowodniły, że zasługują na tytuł zucha. Cieszymy się, że przybyli  na nasze święto uczniowie z klasy IV, którzy należeli do naszej Gromady. Dobrze, że o nas nie zapominają. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.

Czuj!

 

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2016

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 

Maraton Czytania

Dnia 29 września obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania, w ramach którego zorganizowaliśmy „Maraton Czytania”. Począwszy od pierwszej lekcji aż po ostatnią poszczególne klasy szkoły podstawowej i gimnazjum oraz przedszkolaki czytały przez godzinę wybraną książkę wg ustalonego harmonogramu. Gazetka SU zachęcała rodziców do codziennego czytania dzieciom i informowała o korzyściach płynących z czytania książek. Badania i praktyka pokazują, że czytanie dziecku ma ogromny wpływ na jego rozwój emocjonalny, umysłowy, moralny i społeczny.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu akcji i zachęcamy do częstszego czytania uczniom.

Organizator: SU, Anna Błażejczyk

 

„Warszawski oddech od szkoły”

Wycieczka kl. 3 Warszawa

„Warszawski oddech od szkoły”- pod takim hasłem w dn. 20.09.16r. odbyła się wycieczka klasy IIIa i IIIb SP. Kierownik wycieczki- Mirosława Gładysz, opiekunowie- Elżbieta Kusak, Grażyna Rybicka.W programie wycieczki znalazły się następujące atrakcje:

-zwiedzanie wystaw stałych w największym centrum naukowo- doświadczalnym w Polsce, czyli w Centrum Nauki Kopernik. Była to dwugodzinna przygoda, podczas której dzieci mogły wszystkiego dotknąć i z bardzo bliska przekonać się „jak to działa”.

-zwiedzanie Stadionu Narodowego, największego stadionu piłkarskiego w Polsce. Dzieci wraz z przewodnikiem odbyły spacer „trasą piłkarza”, były w szatni, na trybunach, odpoczywały na ławeczkach trenerskich , zobaczyły centrum konferencyjne.

Wycieczka dostarczyła dużo emocji i miłych wrażeń, pozostanie na długo w pamięci uczestników.

                                                                                                            Mirosława Gładysz  

 

„Rola rodziny w zapobieganiu narkomanii i innych patologii”

preview

W ramach wdrażania działań z zakresu profilaktyki w szkole, dnia 21.09.2016 r. w Zespole Szkół w Starym Pilczynie odbyło się spotkanie rodziców uczniów ze specjalistą terapii uzależnień. Spotkanie poprowadził p. Rusłan Oniszczuk pracujący w  Stowarzyszeniu MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Głoskowie. Tematem przewodnim była „Rola rodziny w zapobieganiu narkomanii i innych patologii”.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Projektu Stowarzyszenia Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego z zakresu profilaktyki i uzależnień pod nazwą „Dziękuję, nie biorę” przez psychologa szkolnego, p. Annę Wojdę oraz pedagoga szkolnego, p. Agnieszkę Trzmiel.

 

Akademia - rocznica wybuchu II Wojny Światowej

16 września 2016 o godz  12.00  odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę wybuchu II Wojny Światowej . [galeria]

 

Dożynki Gminno - Parafialne 18 września 2016r.

 18 września 2016r. na terenie ZS w Starym Pilczynie odbyły się Dożynki Gminno - Parafialne.

 

Uroczytste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września 2016 o godz 9.00 odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Zespole Szkół w Starym Pilczynie . [galeria]